Acil durum araçları için bir akıllı sinyalizasyon geliştirilmesi
Development of a smart signalization for emergency vehicles
- Tez No: 781662
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TARIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ülkemizin insan nüfusunun artmasıyla beraber trafiğe çıkan motorlu araçların sayısı da artmaktadır. Araç sayısının artması neticesinde trafik yoğunluğu oluşmaktadır. Trafik karmaşasını önlemek amacıyla yol bağlantılarında, kavşaklarda, yaya geçitlerinde ve trafiğin kontrol edilmesi gereken diğer yerlerde trafik ışıkları kullanılmaktadır. Şehir içinde trafik ışıklarının yerleşimlerinden dolayı caddelerde günün çoğu saatinde araç kuyrukları oluşmakta ve bu durum birçok probleme neden olmaktadır. Bu problemlerin en önemlilerinden birisi ambulans, itfaiye, polis gibi acil durum araçlarının, trafikteki önceliklerine rağmen ulaşmak istedikleri noktaya zamanında ulaşamamalarıdır. Çünkü, acil durum araçlarının olayın vuku bulmasından çok kısa süre sonra olay yerine, sonra gerekli olması halinde hastane, emniyet müdürlüğü gibi noktalara hızlıca ulaşmaları önemlidir. Bu tez çalışmasında ambulans, itfaiye, polis, vb. araçlarının acil bir durumda hedef noktaya en kısa sürede ulaşabilmeleri için bir çözüm ve uygulama geliştirilmiştir. Tez çalışmasında kapsam-içi bir aracın, acil bir durum oluştuğunda mevcut konumu ile hedef konumu arasında bir rota belirlenmiştir. Sadece aracı kullanan personelin giriş yaparak kullanacağı bir mobil uygulama ile trafik ışıklarının haberleşmesi sağlanmıştır. Bu haberleşmede personel geçiş yapacağı ışığı aracın ışıktan geçişi boyunca kontrol ederek yeşil yanmasını sağlamıştır. Geçiş öncelikli bir aracın geçişinden sonra yine mobil uygulama üzerinden trafik sinyalizasyonun çalışması normale çevrilmiştir. Araç hedef noktaya ulaşana kadar bu işlemler tekrar edilmiştir.Geliştirilen sistem ve mobil uygulama hakkında 21 soruluk anket formu hazırlanmış ve 100 katılımcı ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anket verileri tanımlayıcı istatistik yöneteminden frekans analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with increase of the population of our country, the number of motor vehicles on the roads is also increasing. As the number of vehicles increase, traffic density occurs. In order to prevent a traffic chaos, lights are used at road connections, intersections, pedestrian crossings and other places where traffic needs to be controlled. Due to traffic lights placed in the city, queues of vehicles are occurred on the streets at most of the day and therefore, this circumstances cause to many problems resulted. One of the most important of these problems is that emergency vehicles such as ambulance, fire brigade and police cannot reach the point they want to reach on time despite their priorities at traffic. Because, it is important for emergency vehicles to arrive at the scene of the incident very soon after the incident, and then, if necessary, to points such as the hospital and the police department. In this thesis, a solution and an its application related to the solution has been developed for privileged vehicles that are ambulance, fire brigade, police, etc so that vehicles can reach the target point as soon as possible in an emergency. In the thesis, a route was determined between the current location of an in-scope vehicle and its target location in case of an emergency. A communication amongst the traffic lights has been ensured by the mobile application developed that solely the person driving the vehicle will use by logging in the application. In this communication, the person who controls lights which are to be switched during transition of the vehicles from the light has made it turn to green. After the vehicles that have priorities for passing, the operation of traffic signaling has been restored to its normal operation via the mobile application. These processes were repeated until the vehicle reached the target point. A questionnaire with 21 questions was prepared about the developed system and mobile application and a questionnaire was applied with 100 participants. Survey data were analyzed by frequency analysis from the descriptive statistics method.