Investigation of the effect of electrode material on antibacterial activity in plasma treatment with dielectric barrier discharge
Dielektrik bariyer deşarjı ile plazma muamelesinde elektrot malzemesinin antibakteriyel aktiviteye etkisinin araştırılması
- Tez No: 781708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU KÜRŞAT ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Plazma, fotonlar, serbest elektronlar, iyonlar, serbest radikaller ve reaktif oksijen/azot türleri (RONS) içeren bir elektrik alanı altında üretilen iyonize olmuş gazdan oluşur. Soğuk atmosferik plazma (CAP), atmosferik basınçta yüksek bir elektrik alanı altında soğuk formda üretilir. CAP, Dielektrik Bariyer Deşarjı (DBD) ve plazma jeti olmak üzere iki yöntem kullanılarak üretilir. DBD yönteminde dielektrik bariyerin yapıldığı elektrot konfigürasyonu, şekli, malzemesi ve maddesi önemlidir. Elektrot tasarımı ve geometrisinin ötesinde, bariyer ve elektrot malzemeleri de deşarjın elektrik gücünü değiştirerek deşarjın reaktivitesini etkileyebilir. CAP uygulamalarında çeşitli sürelerdeki plazma deşarjının, kapasitif direnç ve geçirgenliğe bağlı olarak kullanılan iletken malzemenin iletkenliğindeki bir farklılıktan dolayı değiştiği varsayılmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada, RONS seviyeleri, pH ve RONS türleri gibi önemli ölçüde farklılık gösterebilen fiziksel miktarları ölçmek için, bu çalışmada plazma ile aktifleştirilmiş sular (PAW'ler) üç alternatif elektrot malzemesi (bakır, paslanmaz çelik ve alüminyum) kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, farklı elektrot malzemeleri kullanılarak yapılan CAP tedavisinin antibakteriyel aktivitesinin, E.coli bakterisinin mikrobiyal inaktivasyon üzerindeki etkisini ve CAP tedavisinin cilt hücreleri üzerindeki biyolojik sonucunu araştırmaktır. Sonuçlar, elektrot malzemelerinin farklılığının CAP tedavisinde RONS miktarı, pH ve antibakteriyel aktivite üzerinde etkili olduğunu ve ZOI sonuçlarına göre çoğu grupta antibakteriyel aktivitenin en yüksek olduğu elektrot malzemesinin paslanmaz çelik olduğu gözlemlendi. CAP tedavisinin antibakteriyel etkinliğinin sonuçları gruplara ayrıldı; doğrudan tedavi ve PAW'ler tarafından. Koloni sayımı sonuçlarına göre E.coli üzerinde antibakteriyel etkinlik açısından en etkili grubun alüminyum elektrot olduğu söylenebilir. Bu nedenle alüminyum elektrot, hücre canlılığı tahlil sonuçları açısından diğerlerine göre en yüksek hücre çoğalma etkisine sahiptir. Bu çalışma, plazma tıbbı alanında yapılan antimikrobiyal çalışmalarda hangi parametrelerin etkili olduğu ve gerekli mikrobiyal inaktivasyon için hangi RONS tiplerinin daha etkili olduğuna bir parametre daha ekleyerek bundan sonraki çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Plasma is an ionized gas generated under an electric field that contains photons, free electrons, ions, free radicals, and reactive oxygen/nitrogen species (RONS). Cold atmospheric plasma (CAP) is generated in the cold form under a high electric field at atmospheric pressure. CAP is generated using two methods, Dielectric Barrier Discharge (DBD) and plasma jet. In the DBD method, the electrode configuration, shape, material, and substance from which the dielectric barrier is made are important. Beyond the electrode design and geometry, the barrier and electrode materials can also impact the reactivity of the discharge by modifying the discharge electrical power. Plasma discharge at various durations in CAP applications is hypothesized to alter because of a difference in conductivity of the conductive material utilized depending on capacitive resistance and permittivity. Therefore, in this study, plasma activated waters (PAWs) are evaluated using three alternative electrode materials (copper, stainless steel, and aluminum) to quantify physical quantities that can differ significantly such as RONS levels, pH, and RONS types. The study aims to investigate the effect of the antibacterial activity of CAP treatment using different electrode materials on microbial inactivation of E.coli and the biological outcome of CAP treatment on skin cells. The results revealed that the difference in electrode materials affects the amount of, RONS, pH, and antibacterial activity in CAP treatments, the electrode material with the highest antibacterial activity was observed to be stainless steel according to ZOI results. The results of the antibacterial activity of CAP treatment were divided into groups; direct treatment and by PAWs. According to the colony counting results, it can be said that the aluminum electrode is the most effective group for antibacterial efficacy on E.coli. Therefore, the aluminum electrode has the highest cell proliferation effect compared to others with respect to cell viability assay results. By adding one more parameter to which factors are important in antimicrobial experimentations in the field of plasma medicine, this research will carry light on future studies and which RONS types are more effective for required microbial inactivation.