Benzalkonium chloride, chlorhexidine, cetrimide ve cetylpyridinium chloride ile kombine edilen geleneksel cam iyonomer simanın antibakteriyel fiziksel ve kimyasal değişimlerinin in-vitro değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of the antibacterial activity, physical and chemical properties of conventional glass-ionomer cements containing benzalkonium chloride, chlorhexidine, cetrimide and cetylpyridinum chloride
- Tez No: 471441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER TÜZÜNER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çürük kontrol yaklaşımlarından biri olan atravmatik restorative tedavi (ART) yalnızca el aletlerinin kullanıldığı ve restorasyonun cam iyonomer simanlarla (CİS) yapıldığı minimal invaziv bir yöntemdir. Bu yöntemde çürük tam olarak uzaklaştırılmadığı için kullanılacak dolgu materyali olan CİS'lerin çürük içindeki bakterilerle savaşacak güçte olması beklenir. Cam iyonomer simanların sahip olduğu, dolgu materyali ile diş dokuları arasındaki marjinal kenarlardan uzun süreli florür iyonu (F¯) salım özelliği, ikincil çürük riskini azaltmaktadır. Fakat bu etkisine rağmen, rezidüel çürük içerisindeki bakterilerin eliminasyonunda yetersiz kalmaktadır. Bu amaçla birçok çalışma kapsamında ART'de kullanılan geleneksel CİS'lere çeşitli antibakteriyel (AB) materyaller ilave edilmekte ve kalan çürük dokusundaki bakterilerin çoğalması önlenerek restorasyonun uzun dönem başarısı arttırılmaya çalışılmaktadır. Antibakteriyel etkinliğin arttırılması amacıyla kullanılan materyallerden olan Benzalkonium Chloride (BC), Chlorhexidine (CHX), Cetrimide (CT) ve Cetylpyridinium Chloride (CPC)'nin CİS'lerle birlikte kullanıldığı çalışmalarda bu kombinasyonların olumlu olacağı bildirildiyse de farklı ilavelerin ve oranların değerlendirildiği başka çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı öncelikle, güçlendirilmiş AB etkinliğe sahip, bunu sağlarken ideal fiziksel ve kimyasal özelliklerinde minimum değişikliklerin olduğu, ART'de uygulanabilir ve uzun dönem kullanımlarda başarılı olan bir CİS-AB kombinasyonu elde etmektir. Bu in-vitro çalışmada, %1 konsantrasyondaki CHX, CT, CPC Ketac Molar Easymix'in (3M ESPE, Almanya) tozuna, %1 konsantrasyondaki BC ise sıvı halde likidine aynı oranda ilave edilerek deney grubu oluşturuldu. Kontrol grubu olarak AB içermeyen CİS kullanıldı. Cam iyonomer siman örnekleri hazırlandıktan sonra, AB aktivite agar difüzyon testi (ADT) ile, yüzey sertliği Vickers mikrosertlik testi (VHN) ile, F¯ iyonu salımı iyon seçici elektrot (İSE) yöntemi ile değerlendirildi. Bu çalışma sonucunda hedef, CHX, CT, CPC tozun CİS'in tozuna, BC sıvının likidine ilave edilmesi ile elde edilen karışımın, güçlü AB etkiyi sağlarken simanın fiziksel özelliklerinde ve kimyasal yapısında en az hasarın meydana gelmesi ve böylece AB etkinliğin arttırılması ile ART'de uygulanabilecek ideal CİS ve AB kombinasyonlarının elde edilmesi yönündedir. Çalışmada, rezidüel çürükteki çeşitli mikroorganizmalara etki edebilecek güçte AB etki oluşturabilen ve aynı zamnada CİS materyalinin fiziksel ve kimyasal özelliklerinde istatistiksel anlam ifade etmeyen minimum değişiklikler oluşturan her biri %1'lik konsantrasyonda CHX, CT, CPC toz ve yine aynı oranda BC likit uygulamasının CİS ile kullanılmasının etkili olabileceği sonucuna varıldı. Atravmatik restoratif tedavide uygulanabilecek ideal CİS ve AB kombinasyonlarında farklı materyaller ve farklı karıştırma oranlarının uzun dönem araştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Atravmatic restorative treatment (ART ) is which is one of the caries control approaches, is a minimally invasive method in which hand tools are used and the rest is restorating of glass ionomer cements (GIC). In this method, since the caries are not completely removed, it is expected that the GIC, which is the filling material to be used, is strong enough to fight the bacteria in the caries. The long-term release of fluoride ion (F¯) from marginal edges between the filling material and the dental tissues, which glass ionomer cements have, reduces secondary caries risk. Despite this effect, however, the elimination of bacteria in the residual caries remains in adequate. For this purpose, various antibacterial (AB) materials are added to traditional GIC used in ART in many study and it is tried to increase the long term success of restoration by preventing the growth of bacteria in the remaining caries. Although studies on the use of Benzalkonium Chloride (BC), Chlorhexidine (CHX), Cetrimide (CT) and Cetylpyridinium Chloride (CPC), which are materials used to increase antibacterial activity, have been reported to be positive, there is still a need for further studies in which different compounds and ratios are evaluated. The aim of this study is to obtain a GIC-AB combination that has a potent AB activity and, while providing it, has minimal changes in ideal physical and chemical properties and is successful in ART and successful in long-term use. In this in-vitro study, a test group was formed by adding 1% concentration CHX, CT, CPC in Ketac Molar Easymix (3M ESPE, Germany) to the powder and 1% concentration BC in liquid form. Antibacterial-free GIC was used as the control group. After preparing the glass ionomer cement samples, the AB activity was assessed by the agar diffusion test (ADT), the surface hardness Vickers microhardness test (VHN), and the F¯ ion emission ion selective electrode (ISE) method. As a result of this study, it was found that the mixture obtained by the addition GIC's liquid form of BC water, GIC's powder form of CHX, CT, CPC powder provides strong AB effect while causing minimal damage to the physical properties and chemical structure of the cement, it is the ideal combination of GIC and AB that can be applied. In the study, 1% concentration of CHX, CT, CPC powder and also BC liquid application, which can produce a strong AB influence which could affect the various residual microorganisms and at the same time have minimal changes in the physical and chemical properties of the GIC material without statistical significance; it was cocncluded to be effective for use with GIC. Long-term investigation of different materials and different mixing ratios in ideal GIC and AB combinations that can be applied in ART can be recommended.