İşveren vekilinin iş kazası ve meslek hastalığından doğan cezai sorumluluğu
Criminal liability of the employer's attorney arising from occupational accidents and occupational diseases
- Tez No: 781733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Ekonomik ve teknolojik gelişmeler sonrasında günümüzde gerçek ve tüzel kişi işverenler işin yürütümü noktasında alanında gerekli donanıma sahip profesyonel ve deneyim sahibi yardımcı kişilere ihtiyaç duyarlar. Bu kişiler işveren vekilidir. Günümüzde işveren vekili atamaları önemli ölçüde artmıştır. Buna bağlı olarak işveren vekilinin hakları, sorumlulukları ve yükümlülüklerinin tespit edilmesi gerekmiştir. İşveren vekili, işçilere karşı aynı işveren gibi hak ve yükümlülüklere sahip olmasından dolayı işveren ile birlikte sorumluluğu bulunur. Aynı zamanda işveren vekili, işverene da karşı işyeri ve işletmede bulunan diğer işçiler gibi değerlendirilir. Günümüzde işçilerin iş kazası ve meslek hastalığına uğrama oranı artmıştır. Bundan dolayı yükümlülüğüne uygun davranmayan kusurlu hareket eden failin tespit edilmesi önemlidir. İş bu sebeplerden dolayı çalışma konusunda işveren vekilinin iş kazası ve meslek hastalığından doğan cezai sorumluluğu çalışılmıştır. İşveren vekili sıfatının ne zaman kazanıldığı ve hüküm ve sonuçları kanun hükümleri ve yargı kararlarıyla belirlenmiştir. Hangi neticelerin iş kazası ve meslek hastalığı olarak değerlendirileceği çalışmada ortaya konmuştur. İşveren vekilinin iş kazası ve meslek hastalığı sonucunda işçide oluşacak bedensel ve ruhsal zararlandırıcı olayın meydana gelmesinde kusurunun olup olmadığı eğer kusurunun bulunması durumunda kusur oranının hangi aşamada kaldığı yargı kararları çerçevesinde tartışılmıştır. İşveren vekili yükümlülüklerine önemli ölçüde uygun davranmaması durumunda işçiye karşı bilinçli taksir kapsamında sorumlu olacağı, daha detaylı olan yükümlülüklere uygun davranmaması durumunda basit taksir kapsamında sorumluluğu olacağı açıklanmıştır. Yeraltı maden işlerinin yürütümlerinde yükümlülüklere uygun davranmadığının tespit edilmesine rağmen halen eksikliği gidermeden işin yürütümüne devam eden işveren vekilinin olası kast kapsamında cezai sorumluluğunun doğacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Following economic and technological developments, today, real and legal employers need professional and experienced professionals who have the necessary equipment and experience in the field at the point of execution of the work. These persons are the employer's attorneys. Today, the number of appointments of employer's attorneys has increased significantly. Accordingly, it is necessary to determine the rights, responsibilities and obligations of the employer's attorney. Since the employer's attorney has the same rights and obligations towards the employees as the employer, the attorney is responsible together with the employer. At the same time, the employer's attorney is considered as other workers in the workplace and enterprise against the employer. Today, the rate of occupational accidents and occupational diseases has increased. Therefore, it is important to identify the malpractising offender who does not act in accordance with his obligation. For these reasons, the criminal liability of the employer's attorney arising from occupational accidents and occupational diseases has been studied. The time of acquisition of the title of employer's attorney, its provisions and consequences are determined by the provisions of the law and judicial decisions. The study has revealed which results will be considered as occupational accidents and occupational diseases. Whether the employer's attorney is at fault in the occurrence of the physical and psychological damaging incident that may occur in the employee as a result of occupational accident and occupational disease, and if so, at which stage the rate of fault remains within the framework of judicial decisions. It is explained that if the employer's attorney does not comply with his obligations to a significant extent, he will be liable to the employee within the scope of conscious negligence, and if he does not comply with more detailed obligations, he will be liable within the scope of simple negligence. It has been determined that the employer's attorney who continues execution of the work on underground mining operations without correcting a defect that has been detected, will be criminally liable within the scope of probable intent.