İşveren vekilinin iş sağlığı ve güvenliği hukuku bakımından sorumluluğu
Employer representative's responsibility in terms of occupational health and safety law
  1. Tez No: 633515
  2. Yazar: ALPER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HADİ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bir işyerinde en yetkili kişi işverendir. Bu nedenle asıl sorumluluk işverenin üzerindedir. Bu kural iş sağlığı ve güvenliği alanında da geçerlidir. Ancak günü¬müzde özellikle karmaşık ve çeşitli iş kollarının bir arada yürütüldüğü holdinglerde her işyerinde gerçekleşen olaydan işvereni sorumlu tutmak gerek hukuki açıdan ge¬rek ülkenin ekonomik gelişimi açısından doğru değildir. Bu nedenle böyle durum¬larda işveren vekili görevlendirme yoluna gidilmektedir. İşveren gerçek kişi olabil¬mesinin yanında tüzel kişi de olabilmesine karşın işveren vekili yalnızca gerçek kişi olabilir. İşveren vekili, işveren adına hareket eden ve işin, işyerinin ve işletmenin yöne-timinde görev alan kişidir. İşveren vekili, işverenin adına hareket ettiği için onun temsilcisi konumundadır. Bu nedenle bir işyerinde veya işletmede yönetimde bulunan işveren vekili işverenin yetkilerini kullanabilir. Ancak bu işveren vekilinin işverenin her yet¬kisini kullanabileceği anlamına gelmez. Kendisine verilen temsil yetkisinin kapsa¬mına göre işveren vekili yetkilerini kullanabilir. Bir işyerinde veya işletmede birden fazla işveren vekili görevlendirilebilir. İşveren vekilleri kendilerine verilen temsil yetkisi kapsa¬mında yetkili oldukları için her işveren vekilinin yetkileri birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle işveren vekilleri taşıdıkları yetkiye göre sorumludurlar. Temsil ilişkisinde temsilcinin gerçekleştirdiği hukuki işlemlerden dolayı so-rumluluk temsil olunanın üzerinde olduğu için işveren vekilinin iş sağlığı ve güven¬liği hukuku alanında işveren adına gerçekleştirdiği işlemlerden ve eylemlerden hu¬kuki olarak işveren sorumludur. Ancak hukuki sorumluluktan dolayı tazminat öde¬mek zorunda kalan işveren bunu işveren vekilinden rücu edebilir. Bir işyerinde veya işletmede işveren tarafından kurallara uygun, iş sağlığı ve güvenliği alanında gerekli yetkilere, donanıma ve olanaklara sahip işveren vekili görevlendirilirse kural olarak bu işyerinde veya işletmede gerçekleşecek iş kazası veya meslek hastalığından dolayı cezai sorumluluk işveren vekilinin üzerindedir. Ancak somut olayın özelliğine göre işveren vekili ile birlikte işveren de sorumlu ola¬bilir. Hatta işveren vekili üzerine düşen tüm yükümlülükleri yerine getirmişse, iş kazası veya meslek hastalığı işverenden kaynaklanmışsa yalnızca işverenin sorumlu olduğu söylenebilir. İş sağlığı ve güvenliği alanında yetkilendirilen işveren vekilinin iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerini gereği gibi yerine getirmemesi durumunda idari yaptı-rımlar uygulanabilir. Özellikle işveren vekilinin idari para cezası ile karşılaşabileceği belirtilmelidir.
Özet (Çeviri)
The most authorized person in a workplace is employer. Because of that, the employer is more responsible. This situation is also valid rule in Occupational Health and Safety. Today, however; it is not true both in the point of law and general economic conditions in the country to accept that the employer is liable for every situation which happens in a workplace which is especially complex holdings having different business sectors. Thus, it should be considered to asses an employer repre-sentative under these conditions. The employer can be not only natural person but also legal person, though, the employer representative can be only natural person. The employer representative is defined as the person acting on behalf of the employer and charged with the direction of work, the establishment and enter-prise. So, the employer representative can use employer's authority in a workplace or a workshop. Nevertheless, it is not meant that employer representative can use all authority, every facility or power of the employer. The employer representative can use his competence and act in accordance with his scope of authority. More than only one employer representative can be assigned for a workplace or a workshop. Each employer representative's authority can differentiate from the other one in accord¬anc-e with scope of authority given by employers. Therefore, the employer represent¬atives are liable depending on their limited authority. In terms of representation issues, the employer is liable for employer repre-sentative's all legal acts and process on occupational health and safety law because of the rule that represented person has all responsibilities of representative's acts on law. Nevertheless, the legally obliged employers to pay compensation can demand this compensation from employer representative. The employer representative is criminal liable for occupational accidents or oc-cupational diseases that happen in a workplace or a workshop if the employer rep-resentative who has essential competence, skills and facilities in the area of occupa-tional health and safety is legally authorized in a workplace. Although, both em¬ployer and employer representative can be liable depending on features of events. Even, it can be claimed that only the employer is responsible for occupational acci¬dents or occupational diseases if the employer representative completes legally as¬signments. The employer representative who is authorized in the area of occupational health and safety can be given administrative punishment if the employer representa-tive does not execute occupational health and safety assignments. It should be stated that especially the employer representative can be punished administrative fine.