Pnömonili çocuk olgularda d-dimer'in prognostik değeri
Prognostic value of d-dimer in children with pneumonia
- Tez No: 781761
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ, DOÇ. DR. HATİCE NİLGÜN SELÇUK DURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada D-dimer'in pnömonili hastalarda hastane yatış süreleri, radyolojik bulgular ve laboratuvar tetkikleri ile ilişkisi araştırıldı. Yöntemler: Pnömoni tanısıyla yatırılarak izlenen yaş ortalaması 4,2±4,7 yıl (2-16 yıl) olan 31'i (%66) erkek 16'sı (%36) kız olmak üzere 47 çocuk çalışmaya alındı. Hastalar hastanede kalış sürelerine ve akciğer radyografi bulgularına göre gruplara ayrıldı. D-dimer ve diğer laboratuvar bulguları gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Serum D-dimer değerleri pnömonili çocuklarda 1333,5±1364,4 ng/mL bulundu. Yatış süresine göre gruplar arasında D-dimer, lökosit sayısı, eritrosit sedimantasyon hızı (ESH) ve C-reaktif protein (CRP) düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Radyolojik bulgulara göre gruplar arasında D-dimer açısından anlamlı farklılık yoktu. Lober pnömoni olan grupta diğer iki gruba göre yaş, nötrofil oranı, ESH ve fibrinojen; yalnız interstisyel pnömoni olan gruba göre de CRP istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. D-dimer ve lökosit sayısı açısından gruplar arasında farklılık bulunamadı (p>0,05). D-dimer düzeyleri yaş ile negatif yönde, ESH, CRP ve fibrinojen ile pozitif yönde ilişkili bulundu. Sonuç: Çalışmamızda pnömonili olgularda D-dimer düzeyleri yüksek bulundu. Ancak D-dimer düzeylerinin pnömonili hastaların izlenmesinde kullanılabilmesi için daha fazla sayıda hasta içeren kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship of plasma D-dimer levels with duration of hospitalization and radiological and laboratory findings in patients with pneumonia. Methods: Forty-seven patients with pneumonia (31 boys and 16 girls, mean age: 4.2±4.7 years) were included in the study. The patients were divided into two groups according to duration of hospitalization and three groups according to radiological findings. D-dimer and other laboratory findings were compared between the groups. Results: The mean serum D-dimer level was 1333.5±1364.4 ng/L. There was no statistically significant difference in D-dimer, leukocyte, erythrocyte sedimentation rate (ESR) and C-reactive protein (CRP) between the groups divided according to duration of hospitalization. In addition, there was no statistically difference in D-dimer levels between the groups divided according to radiological findings. Age, percentage of neutrophils, ESR and fibrinogen levels were higher in patients with lobar pneumonia when compared with the other groups and CRP level was higher in lobar pneumonia group when compared to interstitial pneumonia group. D-dimer levels were negatively correlated with age and positively correlated with ESR, CRP, and fibrinogen. Conclusion: In our study, D-dimer levels were high in patient with pneumonia. Further studies with a larger number of patients are necessary to determine the role of D-dimer levels as an acutephase reactant in patients with pneumonia.