An empirical analysis of the cost-of-carry model and İstanbul stock exchange futures contract
Taşıma maliyeti modeli ile İstanbul menkul kıymetler borsası vadeli işlem sözleşmeleri üzerine ampirik bir analiz
  1. Tez No: 781760
  2. Yazar: ERDEM ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KATIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmanın amacı, taşıma maliyeti modelinin vadeli işlem sözleşmesi fiyatlandırmasını araştırmaktır. Çalışma IMKB-30 vadeli işlem sözleşmesi üzerine yapılmıştır. Birim Kök (ADF, PP and KPSS) testleri, Johansen Eşbütünleşme testi, Vektör Hata Düzeltme Modeli ve Granger nedensellik testi analizlerde kulanılmıştır. Bu çalışma gösteriyor ki, tüm değişkenler durağan olmayan bir halden fark alma yöntemi ile durağan hale gelmiştir. Johansen Eşbütünleşme testi sonuçlarına göre, değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisi vardır ve uzun dönemli ilişki vadeli fiyatlar ve vadeli fiyatları açıklayıcı değişkenler arasında görülmektedir. Vektör Hata Düzeltme Modeli açıklamasına göre, Vadeli fiyatlar, Spot fiyatlar ve Taşıma maliyetinin etkisiyle uzun dönem denge değerlerine %26 hızla ulaşmaktadır. Son olarak, Granger nedensellik test açıklar ki, Spot fiyatlardan Vadeli fiyatlara doğru tek yönlü bir nedensellik vardır bu demek oluyor ki, Spot fiyatlardaki değişim Vadeli fiyatlardaki değişimi olumlu yönde etkiler.
Özet (Çeviri)
The aim is to examine the cost-of-carry model in pricing a futures contract. The research is conducted on „„ISE-30 futures‟‟. Unit Root (ADF, PP and KPSS), Johansen Cointegration, Vector Error Correction Model and Granger causality tests are used for the analysis. This paper determines that all variables are non-stationary at level but transform to stationary at their first differences. The results of Johansen Cointegration test show that there are cointegrating relationships between variables and there are long run concerns among future prices and its predictor variables. The Error Correction Model clarifies that cost of carry and spot prices contribute to futures long term equilibrium level by 26% speed of adjustment every day which is converged by futures prices‟ short run values. Finally, Granger causality tests identify that there is unidirectional causality running from spot prices to futures prices which indicating that spot price changes encourage futures price changes.