İyot eksikliğinin postmenopozol osteoporoz ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between iodine deficiency with postmenopausol osteoporosis
  1. Tez No: 781765
  2. Yazar: TUFAN ARSLANCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAKKAS KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Postmenopozal osteoporoz menopozal dönemde yaygın görülen mortalite ve morbidite nedenidir. İyot kemik metobolizması için esansiyel olan bir elementtir ve eksikliği yaygın görülmektedir. Biz bu çalışmada vücut iyot durumu ile postmenopozal osteoporoz arasındai ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Materyal Metot: Çalışmaya 132 hasta dahil edildi. Dahil edilen hastalar üç gruba ayrıldı: grup 1 sağlıklı postmenopozal hastalar (n=34), grup 2 osteopenik hastalar (n=38), grup 3 postmenopozal osteoporozu olan hastalar (n=60). Üç grup demografik, klinik ve labaratuar bulgular açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Postmenopausal osteoporosis is a common cause of morbidity and mortality in the menopausal period. İodine is an essential element for bone mineralization and deficiency of iodine is common seen. In this study, we aimed to investigate the correlation between postmenopausal osteoporosis and body iodine status. Material and method: One hundred thirty-two participants were divided into three groups; group 1 healthy postmenopausal women (n=34), group 2 osteopenic patients (n=38), and group 3 women with postmenopausal osteoporosis (n=60). Three groups were compared according to demographic, clinic and laboratory findings.