Aşırı aktif mesane tanısı olan hastalarda uterosakral ligament anatomisinin yeri
The importance of uterosacral ligament anatomy in overactive bladder
  1. Tez No: 781764
  2. Yazar: CEVDET ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Aşırı aktif mesane (AAM) tanısı alan kadınlarda manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile ölçülen uterosakral ligament (USL) kalınlıklarının, AAM bulunmayan hastalardaki USL kalınlıkları ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya, Ocak 2013 – Aralık 2015 tarihleri arasında jinekoloji polikliniğinde takip edilen, yaşları 21-55 arasında değişen, AAM tanılı 33 ve sağlıklı 31 kadın (kontrol grubu) dahil edildi. AAM ve kontrol grubundaki kadınların MRG ile USL kalınlıkları değerlendirildi. Elde edilen veriler SPSS 21 bilgisayar programı kullanılarak değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler, ortalama, standart sapma, sayı ve yüzdelik dağılımlar ile gösterildi. Bulgular: Araştırmaya alınan AAM grubundaki kadınların yaş ortalaması 47.93±12.24 iken kontrol grubundakilerin 38.19±6.81 idi. Aşırı aktif mesane grubunun vücut kitle indeksi (VKİ) ortalaması 30.63±5.09 iken kontrol grubunun 26.28±3.91 idi. AAM hastalarında POP-Q evresinin daha ileri olduğu bulundu. Aşırı aktif mesane grubunda sağ USL kalınlıklarının ortalaması 2.04±0.34 mm iken sol USL kalınlıklarının ortalaması 2.04±0.52 mm olarak bulundu. Kontrol grubunda sağ USL kalınlıklarının ortalaması 2.17±0.47 mm iken, sol USL kalınlıklarının ortalaması 2.09±0.51 mm olarak bulundu. USL kalınlıkları açısından bakıldığında AAM ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.05). Sonuç: Literatürde USL kalınlınlıklarının üriner inkontinans ile ilişkisini inceleyen bir çalışma yoktur. Araştırmamızda, AAM ile kontrol grubu arasında sağ ve sol USL kalınlıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı. Bu çalışmamız bir ön çalışma niteliğinde olup, kesin bir sonuca varılabilmesi için bu konuda yapılacak daha çok olgu içeren araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the thicknesses of uterosacral ligaments(USL) measured by magnetic resonance imaging (MRI) between women diagnosed with overactive bladder (OAB) and healthy subjects. Materials and Methods: The study comprised 33 women with OAB and 31 healthy women (control group) aged between 21 and 55, who were followed up at the gynecology clinics between January 2013 and December 2015. The OAB and control group subjects were evaluated with pelvic magnetic resonance imaging (MRI) to determine the thicknesses of uterosacral ligaments (USL). The acquired data were analyzed with SPSS 21 computer software. Descriptive statistics were expressed as mean, standard deviation, number and percentage. Results: The mean age of women in the OAB and control groups were 47.93±12.24 and 38.19±6.81, respectively. Mean body mass index (BMI) in the OAB group was 30.63±5.09, whereas it was 26.28±3.91 in the control group. POP-Q stage was higher in patients with OAB. In the OAB group, mean right USL thickness was 2.04±0.34 mm, whereas mean left USL was 2.04±0.52 mm. In the control group, mean right USL thickness was 2.17±0.47 mm cm, whereas mean left USL was 2.09±0.51 mm. There were no statistically significant differences in terms of USL thickness between the OAB and control groups. Conclusion: No previous studies have been identified in the previously published literature that investigates the relationship between USL thicknesses and urinary incontinence. In the present study, no significant relationship could be demonstrated between right and left USL thicknesses of OAB and control groups (p>0.05). This was a preliminary study, and further research with higher sample sizes are required to reach a final conclusion.