The modernist will to totality: Dream aesthetics and national allegory
Modernist bütünlük istenci: Rüya estetiği ve ulusal alegori
  1. Tez No: 781769
  2. Yazar: SERHAT UYURKULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MICHAEL HARDT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Western Linguistics and Literature, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Duke University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Edebiyat ve Kültür Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tez modernist edebiyatın ayırt edici özelliklerinden birinin toplumsal bütünlüğü temsil etme arzusu olduğunu ve belli başlı bazı modernist anlatısal-biçimsel deneylerin modernlikte karşılaşılan çok çeşitli çözülme olgularına birer yanıt olarak okunabileceğini öne sürmektedir. Bütünlüğün temsilinde yaşanan kriz, farklı ulusal durumların ve buralarda üretilen edebi eserlerin birbirleriyle diyaloğa sokulabilecekleri, geleneksel modernizm tanımının da böylece genişletilebileceği bir genel çerçeve olarak sunulmaktadır. Bu çalışma, bahsi geçen soruna James Joyce'un Ulysses, A. H. Tanpınar'ın Huzur ve Sadık Hidayet'in Kör Baykuş romanlarında sunulan biçimsel çözümlere odaklanmaktadır. Bu açıdan kapsamlı şekilde üzerinde durulan biçimler esasen Tanpınar'ın rüya estetiği ve Hidayet'in Möbius şeridini andıran alegorik ve yönlendirilmemiş anlatısıdır.
Özet (Çeviri)
This dissertation argues that one of the distinguishing characteristics of modernist literature is its desire to represent the social totality and that some of the significant modernist narrative-formal experiments can be read as attempts to respond to the complex phenomenon of fragmentation witnessed in modernity. The crisis in the representation of totality is presented as a general framework within which different national situations and their literary works can communicate with each other, and the conventional definition of modernism can be broadened accordingly. This study focuses on the formal solutions offered to the mentioned problem in James Joyce's Ulysses, A.H. Tanpınar's A Mind at Peace, and Sadeq Hedayat's The Blind Owl. The forms it analyzes extensively are Tanpınar's dream aesthetics and Hedayat's allegorical and non-oriented narrative resembling a Möbius band.