comparison of the activities of leisure time of professional and amateur athlets with the non athlets of men in Ardebil
Profesyonel, amatör sporcuların ve sporcu olmayan erkeklerde boş zaman etkinlikleri Erdebil eyaletinde karşılaştırılması
- Tez No: 781780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMEDREZA ESMAİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Farsça
- Üniversite: Islamic Azad University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın yapılma amacı, profesyonel, amatör sporcuların ve sporcu olmayanlarla boş zaman etkinlikleri Erdebil erkek sporcularda incelemektir. Araştırmanın istatistik topluluğu profesyonel, amatör sporcular ve sporcu olmayanlar olmak üzere üç gruptan oluşmuştur. Profesyonel sporcu sayısı 50, amatör sporcu sayısı da 74'tür. Sporcu olmayan 15 ila 30 yaş arasından seçilen kişi sayısı 50 uluşmaktadır. Her gruptan elli kişi tipik olarak seçildi. sorular ve Araştırılan boş zaman anketi.9 sorudan oluşan demografik veri anketi, 11 sorudan boş zaman düzeyi ve 7 sorudan oluşan boş zamanın nasıl geçirildiği ve memnuniyet düzeyi 4 sorudan oluşmaktadır. bilgi analizi için spss'in istatistik yazılımı ve teorilerin analizi için kay squar'ın kare testleri ve tek taraflı varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Erdebil ilçesi profesyonel ve amatör sporcuların boş zamanları ile spor yapmayanların boş zamanları arasında anlamlı bir fark olduğu (p=0/001) ve spor yapmayanların boş zaman düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. (p=0/001) profesyonel ve amatör sporcuların serbest zamanlarını Erdebil ilçesi erkek sporcu olmayan erkeklerle geçirme yöntemi arasında anlamlı bir fark (p=0/001) bulunmuştur. profesyonel ve amatör sporcuların boş zamanlarını değerlendirmek için en yararlı durum sadece spordur.(p=0/001) Erdebil ilçesinde profesyonel ve amatör sporcuların boş zamanlarından memnuniyet düzeyleri ile sporcu olmayan erkeklerin arasında anlamlı bir fark vardı. amatör sporcuların boş zamanlarından memnuniyet düzeyi daha fazladır. Sonuç toplumda boş zamanların iyi değerlendirmeleri için spor aktiviteleri cazip ve eğlenceli olduğunu belirlenmiş ve bu yüzden yeterli kadar spor merkezleri ve tesisleri icat edip halka sunmakta faydalı olduğunu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
comparison of the activities of leisure time of professional and amateur athlets with the non athlets of men in Ardebil Purpose The purpose of conducting this research was to survey the comparison of the activities of leisure time of professional and amateur athlets with the non athlets of men in Ardebil. Method Useful method for the scientific method for the scientific method was a comparable one.statistic society of the research consisted of three groups professional an amateur of athlets and non athlete.number of the professional athlets was 50 and the number of amateur athlets were 74 also. The number of non athlete chosen from among 15 years to 30 years old ages.from among each group fifty people were chosen as typical ones.useful method for sampling is simple accidental method.A tool for collecting information of standard questionair of Sharki consisting of 5 questions and researched questionair of leisure time.consisting of Demographic questionair of datas consisting of 9 questions level of leisure time of 11 questions and how to spend the leisure time consisting of 7 questions and the level of satisfaction was consisting of 4 questions.justifiability of the questionair was confirmed by the associated professors.final coefficeng of the keronbach Alfs of the questionair was also consisted of the questions about the leisure time equelling seventy eight percent for questions about the method of spending the leisure time equelling seventy three percent and the questions about the satisfaction from the leisure time was equelling 81 percent.for the analysis of the information statistic soft ware of spss and for the analysis of the theories squar testings of kay squar and analysis of unilateral variance had been used. Result result of the research was suggestive of the fact that between the leisure time of the professional and amateur athlets with non athlets of Ardabil township a sensible difference existed (p=0/001)and also the level of the leisure time of non athlets members is more than the professional and amateur athlets.(p=0/001)the method of spending the leisure time of professional and amateur athlets with non athlets of male of Ardebil township existed a sensible difference(p=0/001)among the professional and amateur athlets the most useful case for spending the leisure time is just sport.(p=0/001)between the level of satisfaction about the leisure time of professional and amateur athlets with non athlets of man in the town of Ardabil existed a sensible difference the level of satisfaction of the leisure time of amateur athlets is more than non athlets and professional athlets.conclusion promotion public sports in society activities sporty culture in leisure time and creation suitable bed sporty and free getatable for non athlets.put period rest afhter hardly training and full this period with variety activities of leisure time and ask viewpoint of athlets about leisure time and notice administration to viewpoint for increase satisfaction in leisure time. Keyword: leisure time professional athlete amateur athlete non athlete