Koroner arter bypass greft ameliyatı geçiren hastaların öz etkililik düzeylerinin iyileşme durumlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of self-efficacy levels on recovery status of patients who undergoing coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 781779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER KARACABAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA KARAVELİ ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Koroner Arter Bypas Greft cerrahisi (KABG) sonrası ameliyat geçiren hastaların yaşam kalitesi etkilenmekte ve komplikasyonlar görülebilmektedir. KABG cerrahisi sonrası ve iyileşme sürecinde yaşanan sorunlar hastaların öz bakım aktivitelerini gerçekleştirmelerini zorlaştırmaktadır. Amaç: Çalışmada koroner arter bypass greft ameliyatı geçiren hastaların öz etkililik düzeylerinin iyileşme durumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç - Yöntem: Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı tiptedir. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Servisinde KABG ameliyatı geçiren hastalar araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Bu hastalardan 01 Aralık 2021-30 Haziran 2022 tarihleri arasında KABG cerrahisi geçiren ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 150 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak hasta tanılama formu, Barnason Etkililik Beklenti Ölçeği (BEBÖ) ve Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi (ASİİ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada yapılan tüm analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 62,01±9,16, beden kitle indeksi ortalaması ise 27,27±4,08'dir. Hastaların hastane yatış süresinin ortalama 15,6±5,74 gün olduğu, ameliyat sonrası hastanede yatış süresinin ortalama 7,05±2,87 gün olduğu ilk mobilizasyon zamanı ise ortalama 22,72±12,59 saat olduğu tespit edilmiştir. BEBÖ toplam puanı 42,09±6,18 olarak tespit edildi. ASİİ toplam puanı 2,72±0,42 olarak tespit edildi. Sonuç: Hastaların öz etkililik düzeylerinin orta seviyede ve yetersiz olduğu belirlendi. Yaş arttıkça öz bakım yönetimi fonksiyonu azalmaktadır. Hastaların fiziksel fonksiyon alanındaki etkililik beklentisi arttıkça fiziksel aktiviteler, istek arzu, psikolojik belirtiler ve toplam ameliyat sonrası iyileşme sürecinde daha az güçlük yaşadıkları belirlenmiştir. Bunun yanı sıra egzersiz aktivite boyutunda etkililik beklentisi arttıkça istek arzu boyutunda iyileşme sürecinde güçlük azalmaktadır. Hastaların psikososyal etkililik beklentisi arttıkça fiziksel, psikolojik, genel semptomlar, istek arzu ve toplam iyileşme sürecine ilişkin güçlük azalmaktadır. Öz etkililik düzeyi yüksek olan hastaların ameliyat sonrası iyileşmede daha az güçlük yaşadıkları saptandı. Bu doğrultuda ameliyat öncesi dönemde hastaların öz etkililik düzeyleri değerlendirilmeli ve öz etkililik seviyelerini artırmak için girişimde bulunulması, mobilizasyona ilişkin standartların geliştirilmesi, hastaların psikolojik yönden değerlendirilmesi ve desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The quality of life of patients who have undergone surgery after Coronary Artery Bypass Graft (CABG) surgery is affected and complications can be seen. Problems experienced after CABG surgery and during the recovery process make it difficult for patients to perform self-care activities. Aim: In this study It is aimed to examine the effects of self-efficacy levels on recovery status of patients who undergoing coronary artery bypass graft surgery. Materials and Methods: The study is cross-sectional and descriptive. The patients who underwent CABG surgery in Kütahya Health Sciences University Training and Research Hospital Cardiovascular Surgery Service constitute the population of the study. Of these patients, 150 patients who had CABG surgery between 01 December 2021 and 30 June 2022 and met the inclusion criteria constitute the sample of the study. Patient identification form, Barnason Effectiveness Expectation Scale (BEES), and Postoperative Recovery Index (PORI) were used as data collection tools. Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and correlation analysis were used in the analysis of the data.