Systemic game design case study The Legend of Zelda: Breath of the Wild
Sistemik oyun tasarımı vaka çalışması The Legend of Zelda: Breath of the Wild
  1. Tez No: 781799
  2. Yazar: YUSUF IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Dijital oyunlar günümüzde satış rakamları ve popülaritesi ile eğlence sektörünün en önemli ve en çok talep gören ürünleridir. Özellikle bilgisayar donanımlarının artan gücü ile çok daha büyük oyunlar yapılıyor ve bu şekilde devam etmesi durumunda gelecekte çok daha büyük oyunlar yapılacaktır. Gittikçe büyüyen bu oyunların tasarımları karmaşıklaşmaya ve gelişmeye devam ediyor. Oyun sistemlerinin ayrı ayrı çalıştığı geleneksel dijital oyunlardan farklı olarak birçok oyun sisteminin iç içe geçtiği ve birbiriyle etkileşime girdiği oyunlar artmaktadır. Oyun sistemlerinin birbirine bağlı ve birlikte çalışmasıyla, ne kadar büyük ölçekli olursa olsun, oynanabilirliği yüksek olan oyunlara sistemik oyunlar denir. Sistemik oyunların tasarım yöntemi ve süreci olan sistemik oyun tasarımı konusu, bu türün en başarılı örneği olan The Legend of Zelda: Breath of the Wild üzerinden detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı, sistemik oyun tasarımının faydalarını, ticari oyunların üretim süreçlerinde ne gibi faydalar sağladığını, oyuncu deneyimi tasarım sürecine nasıl katkı sağladığını araştırmak ve bu metodolojinin diğer oyun projelerinde kullanılması için bir yol haritası ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, digital games are the most important and most demanded products of the entertainment industry with their sales figures and popularity. Especially with the increasing power of computer hardware, much larger games are being made and if it continues in this way, much larger games will be made in the future. The designs of these games, which are growing gradually, continue to get more complex and develop. Unlike traditional digital games, where game systems work separately, games in which many game systems are intertwined and interact with each other are increasing. Games with high playability, no matter how large-scale, by interconnected and working together of game systems are referred to as systemic games. The subject of systemic game design, which is the design method and process of systemic games, has been examined in detail through The Legend of Zelda: Breath of the Wild, the most successful example of this genre. The aim of this research is to investigate the benefits of systemic game design, what benefits commercial games provide in production processes, how it contributes to the player experience design process, and to come up with a roadmap for using this methodology in other game projects.