Alternatif bir bilgi aracı olarak masa oyunu tasarımı ve kent temalı masa oyunlarında özgün görsel dil
Board game design as an alternative informational tool and original visual language in city themed board games
- Tez No: 664543
- Danışmanlar: DOÇ. TUĞCAN GÜLER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
İçinde bulunduğumuz dünyada bugün itibariyle“oyun”kavramı, artık sadece çocukların vakit geçirdiği bir yaşam aktivitesi değil, varoluş amaçlarının sorgulandığı, birbirinden farklı pek çok yaşamsal alanda çözümlenmesi ya da kurgulanması gereken“yenilikçi”bir araç halindedir. İnsanın varoluşuyla birlikte varlık gösterdiğine inanılan oyunlar, insan kültürünün içinde ve kültürü şekillendiren sistemsel yapılar olarak yorumlanışından terapiye, sanata, iletişime, eğitim bilimlerine ve pazarlamaya kadar, birbirinden farklı alanlarda etkinliği sürekli sorgulanan ve yeni yöntem önerilerine araç oluşturan, sürekli devinen, kendine has yapılardır.“Alternatif Bir Bilgi Aracı Olarak Masa Oyunu Tasarımı ve Kent Temalı Masa Oyunlarında Özgün Görsel Dil”başlıklı tez çalışması ise, pek çok oyun türü arasından masa oyunlarının, görsel iletişim ve özellikle bilgi iletişimi alanında etkili araçlar olabileceği savunusuyla şekillendirilmiştir. Bu yönde öncelikle insanın bilgiyi kavrayış süreci, fizyolojik arka planı ve alanında güçlü bulunan yaklaşımlarla incelenmekte, oyunların bu kavrama ve anlamlandırma süreciyle nasıl ilişkilendirildiği, geniş bir literatür taraması ardından güncel örneklerle analiz edilmektedir. Sonrasında kapsamlı bir çatı oluşturan oyun kavramından masa oyunlarına odaklanılmış, kendi içinde özgün bu sistemlerin, insan kültürü için bilgi iletişimi paydasında nasıl evirildiği işlenmiştir. İncelemeden edinilen izlenimle, bilgi iletişimi hedefiyle masa oyunu tasarlama sürecinde dikkat edilmesi gereken unsurlar, güncel iyi örnekler üzerinden, oyun mekanikleri, oyun anlatısı ve görsel tasarım katmanlarında tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda pratikte öne çıkan değerler, çalışmanın olası ilkelerini sağlamaktadır. Ayrıca tez çalışmasının üçüncü bölümünde, çalışmanın uygulama projesi olarak sunulan bilgi içerikli masa oyunu kurgusu“İzmir1900: Tarihi Yaşatan Oyun”için alt yapı oluşturmak adına, üç adet kent temalı masa oyunu analiz edilmektedir. Kent kültürü ve kent imgesi gibi kavramların, kent temalı masa oyunlarını görsel açıdan nasıl şekillendirdiği sorgulanmıştır. Tez çalışmasının tamamından edinilen izlenimlerle geliştirilen bu uygulama çalışması, aynı zamanda, tema belirleme, oyun anlatısı ve görsel kurgu süreçlerinde, bilgi aracı olarak yapılandırılacak bir masa oyununun nasıl geliştirilebileceğine dair yöntem önerisi niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In the world we live in today, the concept of“game”is no longer just a life activity that children spend time, but an“innovative”tool that needs to be analyzed or fictionalized in many different vital areas where the purposes of existence are questioned. The games, which are believed to exist with human existence, are unique structures that are constantly questioning for their effectiveness in different fields from social siences that their interpretation as systemic structures shape the culture to the fiel of art or to therapy, to communication, educational sciences and marketing, and been considered as new mediums for new method proposals in these areas. The thesis titled“Board Game Design as an Alternative Informational Tool and Original Visual Language in City-Themed Board Games”was shaped by defense that among many game types board games can be effective tools in the field of visual communication or especially in informational communication. In this direction, first of all, the process of human understanding of information is examined with its physiological background and approaches that are strong in the field, and how games are associated with this comprehension and interpretation process are analyzed with current examples after a large literature review. In this direction, firstly the process of human understanding of information is examined by including its physiological background and strong approaches in the field. And after a large literature review and over current examples, it has been analyzed how games are associated with this comprehension and interpretation process. Afterwards, from the concept of the game that formed a comprehensive framework, it has been focused on board games and was studied how these unique systems evolve in the denominator of information communication for human culture. With the impression obtained from the analysis, the elements that should be considered in the process of designing a board game with the aim of information communication were tried to be determined in game mechanics, game narrative and visual design layers through current good examples. In this direction, the values that stand out in practice provide the possible principles of the study. In addition, at the third part of the thesis, three city-themed board games are analyzed in order to create the infrastructure for the informational board game“Izmir1900: The Game That Keeps History”presented as the application project of the study. It has been questioned how concepts such as urban culture and city image shape the urban-themed board games visually. This application study, developed with the impressions gained from the whole thesis, is also a method proposal on how to develop a board game to be structured as an information tool in the processes of theme determination, game narrative and visual editing.