Bankacılık sektörünün gelişimi ve rekabet vizyonu: Azerbaycan örneği
Banking sector development and competitive vision : Example of Azerbaijan
  1. Tez No: 781802
  2. Yazar: ELNUR TAGHIZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA TÜRKER ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bankacılık piyasasındaki rekabet, ekonomik alanın birliği ve finansal hizmetlerin serbest dolaşımına ilişkin anayasal ilkenin etkin bir şekilde uygulanmasında kilit bir faktördür. Rekabet, onları müşterilere daha geniş bir ürün ve hizmet yelpazesini daha cazip fiyatlarla ve daha iyi kalitede sunmaya zorlayarak etkin piyasa hareketini teşvik eder. Bu da üretim verimliliğinin artmasına ve ekonomik kaynakların yeniden dağıtılmasına katkıda bulunur. Bankacılık rekabeti, bankacılık ürün ve hizmetlerinin satışı için en iyi fırsatları sağlamak, müşterilerin çeşitli ihtiyaçlarının mümkün olan en yüksek düzeyde tatminini sağlamak ve en büyük faydayı elde etmek için kredi kuruluşları arasındaki etkileşim, bağlantı ve rekabetin ekonomik süreci olarak anlaşılmalıdır. Bankacılık rekabeti, müşterilerin farklı ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak ve en büyük faydayı elde etmek için bankacılık hizmetleri pazarında güçlü bir konum elde etmek için çaba sarf ettikleri, kredi kuruluşları ve finansal piyasadaki diğer katılımcılar arasındaki ekonomik bir etkileşim ve rekabet sürecidir. Bu tez çalışmasında bankacılık sektörünün rekabet sürecine dahil bir anket çalışması yapılmıştır. Anket Azerbaycandakı 5 özel 5 devlet bankalarınin müdürleri ile gerçekleştirilmiştir. Bankanın müşteri kanalları alanında artan dijital dönüşüm ihtiyacının %60 olduğu belirlenmiştir. Bir iş kolunun ve ürünün dijital versiyonunun oluşturulması bankaların %70'inin yatırım yapacağı anket sonuçlarından belirlenmiştir. Yapılan anket sonuçlarında teknoloji çalışmalarda ön plana çıkan bankaların mevduat portföyüne göre reyting sıralamasında üst sırada olduğu görünmüştür.
Özet (Çeviri)
Competition in the banking market is a key factor in the effective implementation of the constitutional principle of the unity of the economic sphere and the free movement of financial services. Competition encourages efficient market movement by forcing them to offer customers a wider range of products and services at more attractive prices and better quality. This in turn contributes to increased production efficiency and redistribution of economic resources. Banking competition should be understood as the economic process of interaction, linkage and competition between credit institutions in order to provide the best opportunities for the sale of banking products and services, to achieve the highest possible satisfaction of the various needs of customers and to derive the greatest benefit. Banking competition is a process of economic interaction and competition between credit institutions and other participants in the financial market, in which customers strive to achieve a strong position in the banking services market in order to fully satisfy their diverse needs and achieve the greatest benefit. The survey was conducted with the managers of 5 private and 5 state banks in Azerbaijan. According to the survey's findings, banks are ranked highest in terms of their deposit portfolio, which is at the forefront of technology studies. The bank's expanding requirement for digital transformation in the field of client channels has been estimated at 60%. The survey's findings led to the conclusion that 70% of the banks would invest in the development of a digital version of a business line and product. According to the survey's findings, banks that are in the forefront of technological studies are ranked highest in terms of their deposit portfolio.