Türk bankacılık sektöründe yoğunlaşma ve rekabet
Concentration and competition in the Turkish banking industry
  1. Tez No: 304266
  2. Yazar: BİLGE GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Türk bankacılık sektörü ekonominin en önemli yapı taşlarından birisidir. Diğer iktisadi kesimlerle olan yakın ilişkisinden dolayı bankacılık sektöründe oluşabilecek sorunlar tüm ekonomiye yansıdığından, bankacılık sektörünün piyasa yapısı ve rekabet ortamı her zaman ilgi odağı olmuştur. Çalışmanın amacı Türk bankacılık sisteminin rekabet yapısının ve yoğunlaşmanın incelenmesidir.Çalışmada öncelikle yoğunlaşma, rekabet ve piyasa yapıları açıklanmış, ardından Bankacılık sektöründe rekabet ölçümünde teori, literatür ve kuramsal çerçeve ortaya konulmuş, daha sonra Türk bankacılık sektörünün gelişimi ve yeniden yapılandırılması ele alınmıştır. Son olarak ise, Türkiye bankacılık sektörünün, 2003-2009 yılları arasındaki rekabetçi yapısı, çeşitli ülkeler için sıkça kullanılmış olan, Panzar-Rosse modeli aracılığıyla ölçülmüştür. Sonuçlar, söz konusu dönemde, bankaların 2006 yılı hariç monopolcü rekabetçi bir piyasada faaliyet gösterdiklerini ortaya koymaktadır. 2006 yılında piyasanın monopolcü bir yapı sergilediği görülmektedir. Sonuç olarak, 2000 yılından sonra uygulanmaya başlanan finansal yeniden yapılandırma programının, bankacılık sektörü rekabet yapısı üzerinde iyileştirici etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Turkish banking system is one of the most important keystones of the economy. Due to the close interaction of banks with other economic units, any trouble in banking sector might have repercussion on the whole economy which makes the market structure and competition in banking sector as a cynosure. The purpose of this study is to analyze the competition structure and the concentration of Turkish banking industry.In this study firstly it is explained the general analysis of concentration, competition and market structures. Than developments in the sector and restructing of the Turkish banking industry is discussed. Lastly, the market structure of Turkish banking industry during the years of 2003-2009 is investigated, using the most frequently applied measures of market power ?H-statistic? by Panzar and Rosse. The results reveal that for the period under consideration banks operate in monopolistic competition market except 2006. Turkish banking sector shows monopoly market structure in 2006. Finally, it can be said that the financial reconstructing program applied after the year 2000 appears to have beneficial effects on competition environment of banking industry.