Diyabet tanılı riskli gebelerde anti-toxoplasma gondii antikorlarının seropozitifliği ve olası risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of seropositivity of anti-toxoplasma gondii antibodies and possible risk factors in risky pregnant women with diabetes diagnosis
- Tez No: 781811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN MOR, PROF. DR. DİLEK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Toxoplasma gondii hamilelik sırasında gelişmekte olan fetus için zararlı olup konjenital toxoplasmosis vakalarına neden olmaktadır. Küresel olarak görülen konak spektrumu geniş, zoonoz parazitlerden olan T. gondii gebelerin önemli enfeksiyon hastalıklarındandır. Bu nedenle çalışma; diyabet tanılı riskli gebelerde anti- Toxoplasma gondii antikorlarının seropozitifliği ve olası risk faktörlerinin etkilerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kulesi Perinatoloji servisinde Ocak 2020- Şubat 2022 tarihleri arasında tedavi görmüş 277 diyabet tanılı gebe ile hastanenin doğum servisinde doğum yapmış 277 sağlıklı gebe bu araştırmanın materyalini oluşturmuştur. Çalışmaya alınan gebelere, gönüllülük esasına dayanarak araştırma hakkında bilgi verilerek anket uygulanmıştır. Gebelerin anti-T. gondii IgG ve IgM sonuçları ve anket sorularına vermiş oldukları yanıtlar SPSS 22 programında istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmada diyabet tanılı gebelerde IgG %18,4, IgM %0,0 IgG+IgM %0,0; sağlıklı gebelerde ise IgG %12,3, IgM %0,4, IgG+IgM %0,4 olarak tespit edilirken, genel toplamda IgG %15,3, IgM %0,2 ve IgG+IgM %0,2 oranında seropozitiflik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Toxoplasma gondii is harmful to the developing fetus during pregnancy and causes cases of congenital toxoplasmosis. T. gondii, which is one of the zoonotic parasites with a broad host spectrum, is one of the important infectious diseases of pregnant women. Therefore, study; This study was conducted to investigate the seropositivity of anti-Toxoplasma gondii antibodies and the effects of possible risk factors in risky pregnant women with diabetes mellitus. The material of this study consisted of 277 pregnant women with diabetes who were treated in Ankara City Hospital's Obstetrics Tower Perinatology service between January 2020 and February 2022 and 277 healthy pregnant women who gave birth in the hospital's obstetrics service. A questionnaire was applied to the pregnant women included in the study by giving information about the research on a voluntary basis. Anti-T. gondii IgG and IgM results and their answers to the survey questions were statistically analyzed in the SPSS 22 program. In the study, IgG 18.4%, IgM 0.0% IgG+IgM 0.0%; In healthy pregnant women, IgG 12.3%, IgM 0.4%, IgG+IgM 0.4%, while seropositivity was found to be 15.3%, IgM 0.2% and IgG+IgM 0.2% in general total. has been done.