Fizik öğretmen adaylarının modern fiziğin temel kavramları ile ilgili kavramsal anlamalarına bir bakış
An overview of pre-service physics teachers' conceptual understanding of the basic concepts of modern physics
  1. Tez No: 781812
  2. Yazar: YASEMEN EZGİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, fizik öğretmen adaylarının modern fizik dersindeki temel kavramları kavramsal anlamalarını belirlemek ve kavram yanılgılarını ortaya çıkarmaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenolojik) araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklemini Türkiye de devlet üniversitelerinin Eğitim Fakültelerinde Modern Fizik dersini almış fizik öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 akademik yılı itibariyle Ege Bölgesi ndeki bir devlet üniversitesinde öğrenim gören, gönüllülük esasına göre araştırmaya katılan 17 fizik öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile belirlenmiştir. Araştırmada öğretmen adaylarının modern fizik ile ilgili temel kavramları anlamalarını belirlemek üzere Modern Fizik Zihin Haritaları (MF-ZH), Modern Fizik Kavramsal Anlama Sınavı (MFKA-S) ve elde edilen verileri desteklemek amacıyla Modern Fizik Kavramsal Anlama Görüşme Formu (MFKA-GF) kullanılmıştır. Araştırmada fizik öğretmen adaylarının çizdiği MF-ZH ları, MFKA-S ndaki ve MFKA-GF nda her bir soruya verdikleri yanıtlar nitel analiz tekniklerinden biri olan içerik analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda özellikle özel görelilik, fotoelektrik olay ve Compton olaylarıyla ilgili belirgin yanlış anlamalar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the basic concepts and conceptual understandings of physics teacher candidates in a modern physics course and to reveal their misconceptions. In the research, (the phenomenological) research method, one of the qualitative research methods, was used. The universe of this research consists of physics teacher candidates who have taken modern physics courses in the Education Faculties of state universities in Turkey. The sample of the research consists of 17 physics teacher candidates studying at a state university in the Aegean regionand and participating in the research voluntarily as of the 2020-2021 academic year. Participants were determined by criterion sampling, one of the purposive sampling methods. In the research, Modern Physics Mind Maps (MF-ZH), Modern Physics Conceptual Understanding Exam (MFKA-S), and Modern Physics Conceptual Comprehension Interview Form (MFKA-GF) were used to support the obtained data to determine pre-service teachers' understanding of the basic concepts related to modern physics. In the study, the MF-ZHs drawn by the physics teacher candidates, and the answers they gave to each question in the MFKA-S and MFKA-GF were analyzed using the content analysis technique, which is one of the qualitative analysis techniques. As a result of the research, it has been determined that there are significant misunderstandings, especially about special relativity, the photoelectric effect, and the Compton phenomena.