Determination of the genetic structure of Pseudomonas aeruginosa isolated from Ramadi population/Iraq by using RAPD-PCR
Ramadi popülasyonundan/Irak'tan izole edilen Pseudomonas aeruginosa'nın genetik yapısının RAPD-PCR ile belirlenmesi
  1. Tez No: 781895
  2. Yazar: OMAR RAJAB SHAHOODH SHAHOODH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN BOZKURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAJEEB MOHAMMED HUSSEIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ramadi'deki iki Ramadi Eğitim Hastanesindeki hastalardan toplam 100 örnek alınmıştır. Bu örnekler, hastalıklarının kökenlerine bağlı olarak hastalardan toplanmıştır. İzolatlar yaralardan, kulak enfeksiyonlarından ve idrar yolu enfeksiyonlarından elde edilmiştir. Zenginleştirme, seçici besiyeri ve biyokimyasal testler kullanılarak 75 P. aeruginosa karakterize edilmiş ve tanımlanmıştır. 12 P. aeruginosa izolatının genomik DNA'sı bu çeşitli kaynaklardan ekstrakte edilmiş ve bu genomik DNA örneklerinin konsantrasyonu ve saflığının RAPD-PCR analizi için yeterli olduğu belirlenmiştir. İki primer ile amplifikasyon işlemi 27 bant üretmiş ve bunların 24'ü polimorfiktir ve boyutları 250 ile 1500 bç arasında değişmektedir. 12 P. aeruginosa izolatı arasındaki filogenetik bağlantı dendrogramı 24 polimorfik RAPD markerı kullanılarak oluşturulmuştur, farklı P. aeruginosa izolatları arasındaki genetik mesafe ve küme analizi bir Jaccard benzerlik matrisi kullanılarak tahmin edilmiş ve filogenetik ağaç oluşturmak için UPGMA bilgisayar programı kullanılmıştır. RAPD-PCR bantlama modellerine dayanarak izolatlar iki birincil grup genotipinde kategorize elde edilmiştir. Sonuçlar, RAPD-PCR analizinin P. aeruginosa izolatları arasındaki genetik varyasyonu saptamak için iyi bir epidemiyolojik tarama yöntemi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Totally 100 samples were taken from patients at two Ramadi Teaching Hospitals in Ramadi. These samples were collected from patients depending on the origins of their illnesses. The isolates were obtained from wounds, ear infections, and urine infections. The 75 samples of P. aeruginosa were characterized and identified by using enrichment, selective media, and biochemical testing. The genomic DNA of 12 P. aeruginosa isolates were extracted from these various sources and the concentration and purity of these genomic DNA samples were determined to be adequate for RAPD-PCR analysis. The amplification process with the two primers produced 27 bands and 24 of which were polymorphic and ranged in size from 250 to 1500 bp. The phylogenetic connection dendrogram among 12 P. aeruginosa isolates were constructed using 24 polymorphic RAPD markers, the genetic distance, and cluster analysis among different P. aeruginosa isolates were estimated by using a Jaccard matrix of similarity and analyzed by the UPGMA computer program to supply a phylogenetic tree. The results show the RAPD-PCR analysis is a good epidemiological screening method to detect genetic variation among P. aeruginosa isolates.