Aşırı izleme davranışı, kullanılan mizah türleri, psikolojik iyi oluş ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between binge watching behavior, types of humor used, psychological wellness, and psychological symptoms
- Tez No: 781894
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dizi ve filmlerin kolayca ulaşılabilir nedeniyle“aşırı izleme”(binge-watching) adı verilen yeni bir davranış gelişmiştir. Bu araştırmada katılımcıların izleme davranışları ile psikolojik iyi oluşları, Kısa Semptom Envanteri'nden (KSE) aldıkları toplam puan, KSE anksiyete ve depresyon alt boyut ölçeklerinden aldıkları puanlar ile mizah kullanımları arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Araştırmaya yaşları 18 ile 65 arasında değişen %71.8'i kadın (178) ve %28.2'si (70) erkek katılımcı katılmıştır.
Özet (Çeviri)
A new behavior called“binge-watching”has developed due to the availability to reaching TV series and movies. In this study, the relationship between the viewing behaviors of the participants and their psychological well-being, the total score they got from the Brief Symptom Inventory (BSI), the scores they got from the BSI anxiety and depression sub-dimensions, and their use of humor were examined. 71.8% female (178) and 28.2% (70) male participants aged between 18 and 65 participated in the study.