Tarçın kabuğu (Cinnamomum verum) sulu özütü kullanılarak yeşil sentez ile gümüş nanopartiküllerinin üretimi karakterizasyonu ve antibakteriyel aktivitesinin belirlenmesi
Fabrication, characterization and determination of antibacterial activity of silver nanoparticles by green synthesis using cinnamon bark (Cinnamomum verum) aqueous extract
- Tez No: 834992
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYSUN MERCİMEK TAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Nanoteknolojinin gelişimi, araştırmacıların ilaç dağıtımı, foto-elektrokimyasal cihazlar, teşhis teknikleri, antimikrobiyal dezenfektanlar, güneş koruyucular, nano-mühendislik güneş enerjisi gibi çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek alternatif metal nanoparçacık sentez prosedürlerine karşı araştırmacıların ilgisini artırmaktadır. Bu nedenle, metal nanopartiküllerin yeşil sentezi, nano ölçekli partiküller elde etmek için etkili bir yöntem haline gelmiştir.. Biyosentezlenen AgNP'ler, UV-görünür spektroskopi, X-ışını Kırınımı (XRD), Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve enerji dağıtıcı X-ışını analizi (EDX) kullanılarak karakterize edilmiştir. UV-Görünür spektrum, AgNP'lerin yaklaşık 3.42 eV-3.33 eV optik bant aralıkları ile yaklaşık 420-440 nm'de Ag için karakteristik bir absorpsiyon zirvesi göstermiştir. (111), (020), (022), (131) ve (222) kafes düzlemlerindeki XRD desenleri, Scherrer formülü ile yaklaşık kristal boyutu ≈20 ila 50 nm arasında belirlenen yüz merkezli kübik gümüş nano yapının üretimini belirtmiştir. FTIR verileri, AgNP yapısında stabilizasyondan sorumlu aktif biyomoleküllerin varlığını göstermiştir. Salmonella typhimurium, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus ve Escherichia coli'ye karşı tarçın kabuğu ekstraktından üretilen gümüş nanopartiküllerin (AgNP'ler) antibakteriyel özellikleri bildirilmiştir. Bu çalışma, AgNP'lerin tıp alanında patojenik bakterilere karşı alternatif tedavi yöntemleri için umut verici bir yaklaşım olabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of nanotechnology is generating interest in researchers towards the alternative synthesis procedures of metal nanoparticles that may be employed in various applications such as drug delivery, photo-electrochemical devices, diagnostic techniques, antimicrobial sanitizers, sunscreens, nano-engineered solar cells, etc. Thus, green synthesis of metal nanoparticles is become an attractive method for obtaining particles with nano-scale. The biosynthesized AgNPs are characterized by using UV-Visible spectroscopy, X-ray Diffraction (XRD), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Scanning Electron Microscopy (SEM), and energy-dispersive X-ray analysis (EDX). The UV-Visible spectrum showed a characteristic absorption peak for Ag around 420-440 nm with optical bandgaps of about 3.42 eV-3.33 eV of AgNPs. XRD patterns at (111), (020), (022), (131), and (222) lattice planes depicted the production of face-centered cubic silver nano-structure with approximate crystal size ranges from≈20 to 50 nm by Scherrer's formula. The FTIR data indicated the presence of active biomolecules responsible for stabilization in the AgNPs structure. We investigated the antibacterial properties of silver nanoparticles (AgNPs) derived from cinnamon bark extract against Salmonella typhimurium, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, and Escherichia coli. This study on AgNPs might be a promising approach suggesting alternative treatment methods against pathogenic bacteria in medicine.