Mapping modern campuses: An imaginative projection backward in time
Modern kampüslerin haritalanması: Zamanda geriye dönük yaratıcı bir projeksiyon
- Tez No: 781949
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma, mimari ve tarihi projeksiyonları operasyonel olarak somutlaştırarak modernismin bir alt ağını haritalamayı amaçlamaktadır. Genz ve Lucas-Drago, haritalamayı, aktörlerin, mekanlarının ve yerlerinin hem kendilerini hem de birbiriyle olan ilişkilerinin temsillerini oluşturma tekniği olarak tanımlar. Bu referansla ağın ortaya çıkması için modern kampüslerin haritalandırılması birden fazla bağlamda hem bir aratırma aracı, hem bir arayüz, hem de bir görselleştirme problemi olarak ele alır. Bir kentsel model olarak üniversite kampüsü, özellikle II. Dünya Savaşı sonrasındaki 1950 ve 1970 yıllar arasındaki dönem odağında değerlendirildiğinde sosyo-mekansal durumlar ve bunlara yönelik projeskiyonlar ile modernismin kompleksitesine cevap vermektedir. Bir kampüsün hikayesi, mimarın hayali, kurumsal gereksinimler, bölgesel ve fiziksel çevre, sosyal ve politik dönemin çıktıları, kültürel bağlam, malzeme, ekonomi gibi imkanlar ile yaşayanları ve onların kullanım pratikleri ile oluşan etkin ve edilgen katmanlarla benzersiz bir asemblaj üzerinden değerlendirilerek gerçekleştirilen haritalama denemeleri, hem temsil hem de arşiv çerçevesinde ortaya çıkabilecek bilgi üretimi ile kampüs ağını okumayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to map a specific network of modernism that embodies operational projections. Based on Genz and Lucas-Drago's definition, mapping is understood as a technique to generate a representation of spaces and places of the“actors”and their relation to each other. Mapping modern campuses, here, are interpreted in multiple contexts and considered both a research tool, an interface, and a visualization problem for revealing the network. University campus as an urban model particularly after the World War II period between the 1950s-1970s corresponds to the total complexity of modernism with projections from and towards the spatio-temporal contingencies. The narration of campus case composes a unique assemblage with actant layers ranging from the architect's intention, institutional requirements, regional and physical environment, social and political drive, cultural context, material availability, and further usage by students, professors, and personals. This study configures after multiple mapping trials with potentials, limitations, and shortcomings that occur in both representational and archival frames.