Evli bireylerde ilişki doyumu aldatma eğilimi ve psikolojik zihinlilik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between relationship satisfied decepti̇on tendency and psychological mindedness in married individuals
- Tez No: 781950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK SAYĞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapılan bu çalışmada hedef evli bireylerdeki ilişki doyumu,aldatma eğili ve psikolojik zihinlilikle arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bu araştırmanın katılımcıları, evli bireylerden oluşup 200 kişidir.Çalışmaya kadın ve erkekler dahil olmuştur.Araştırmaya İstanbul ilinde yaşayan bireyler katılmışlardır. Ortaya koyulan çalışmada katılımcılara Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu ,Sosyo-demografik Form ,Evlilik Doyum Ölçeği,Aldatma Eğilimi Ölçeği ve Psiklojik Zihinlilik Ölçekleri verilmiştir.Verilerin analizinde Spss 22.0 kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda ,eğitim durumu ,sosyo demografik değişkenlerin EDÖ, AEÖ,PZDD ile aralarındaki ilişkiye bakılmıştır. Cinsiyet, yaş ,çocuk sahibi olma,evlilik süresi, gibi değişkenlerle aralarında anlamlı ilişki görülmüştür. EDÖ ile AEÖ arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur.EDÖ ile PZDD arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.AEÖ ile PZDD arasında negatif yönde anlamlı bir corelasyon bulunmuştur. Sonuç olarak araştırmamızda evli bireylerin ilişki doyumuna ,aldatma eğilimine ,psikolojik zihinlilik kavramları arasındaki ilişkiye odaklanıp bu faktörler arasında bir ilişkinin var olduğuna yada bulunmadığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine relationship between marital satisfaction,deception tendency and psychological mindedness. The sample of this research consistof a total 200 people.The datas were collected from individuals in İstanbul. In this research , after the InformedConsent Form , The Sosyo –Demografic Information Form,Marital Satisfaction Scale (EDÖ), Deception Tendency Scale (AEÖ) and Psychological Mindedness Scale (PZDD) were apliplied respectively to the participants. SPSS 22.0 statistics program were used. As a result,of the study , socia demographic variables such as living in İstanbul.Workin status,educational status having significantly with EDÖ,AEÖ and PZDD while gender ,age ,having children ,significant relationship between Edö ,AEÖ, ans PZDD. In this research also founded a significant negative corelation between AEÖ and PZDD. There is significant pozitive correlation between EDÖ and AEÖ .There is no significant correlation between EDÖ and PZDD. In Summary ,our research focused on relationship between marital satisfaction ,deception tendency with ara freguently prominent consepts in marital life,and by looking at the psychological mindedness on the variables,the results are preseted .