Unwritten histories of photography: Elisa Zonaro, an Italian photographer in Ottoman Istanbul
Yazılmamış fotoğraf tarihleri: Elisa Zonaro, Osmanlı İstanbul'unda bir İtalyan fotoğrafçı
- Tez No: 781963
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİZ YENİŞEHİRLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Performing and Visual Arts, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 502
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nda fotoğraf tarihini araştıran akademik çalışmalar son yıllarda kayda değer bir artış göstermektedir. Ancak bu fotoğraf tarihinin nasıl yazıldığı incelendiğinde kadın fotoğrafçıların ürettiği imajların kanon dışında bırakıldığı, erkek fotoğrafçıların başarılarıyla dolu bir tarihî manzara ortaya çıkar. Erkek egemen tarih yazımına eleştirel yaklaşan bu çalışma özel bir örnek duruma odaklanarak, Osmanlı bağlamında kadınların fotoğrafla aktif olarak uğraştıklarını göstermek üzere, İtalyan fotoğrafçı Elisa Zonaro'nun (1863-1945) İstanbul'daki profesyonel kariyerine ışık tutar. Önceden yalnızca II. Abdülhamid'in (h. 1876-1909) saray ressamı olan Fausto Zonaro'nun (1854-1929) eşi, yoldaşı ve“ilham perisi”olarak görülen Elisa Zonaro bu tezde hem stüdyo fotoğrafçısı hem de sokak fotoğrafçısı olarak fotoğraf tarihinin öncü bir figürü olarak ortaya çıkar. Floransa'daki aile arşivinde korunan Elisa Zonaro'nun kişisel belgeleri ve yayınlanmamış fotoğraflarından yola çıkan bu çalışma Türkiye, İtalya ve Fransa'nın yanı sıra bazı çevrim içi arşivler ve veri tabanlarında konuyla ilgili önemli birincil kaynakları açığa çıkardı. Araştırma sonuçlarının gösterdiği gibi—literatürdeki hâkim varsayımın tersine—Elisa Zonaro sadece eşinin resimlerine yardımcı olmak için fotoğraf çekmemişti, aksine kendisi Atelier Elsa Constantinople isimli stüdyosunu 1894 civarında açan profesyonel bir fotoğrafçıydı. Bu çalışma öncelikle fotoğraf tarihinde kadınların görünmezliğini sorunsallaştırır ve Osmanlı İmparatorluğu'ndaki kadın fotoğrafçıları araştırır. Daha sonra Elisa Zonaro'nun yaşam öyküsünü, Paris'te Eugène Pirou'dan aldığı fotoğraf eğitimini ve portre fotoğrafçılığından sokak fotoğrafçılığına uzanan çeşitli fotoğraf türlerinde ortaya koyduğu çalışmaları inceleyerek geç on dokuzuncu yüzyıl İstanbul'unun etkili İtalyan topluluğu içerisindeki konumunu değerlendirir. Son olarak, Elisa ve Fausto Zonaro'nun arasındaki sanatsal iş birliklerini ele alarak fotoğraf ve resim arasındaki çok yönlü etkileşimleri analiz eder. Sonuç itibarıyla, yeni arşiv bulguları eşliğinde Elisa Zonaro'nun fotoğraf çalışmalarına ışık tutan bu tez sadece onun fotoğraflarını belgeleyip farklı tarihsel ve tematik perspektiflerden incelemekle kalmaz aynı zamanda uzun süredir dışında bırakıldığı fotoğraf tarihine yapıtlarıyla katılmasını da sağlar.
Özet (Çeviri)
The scholarship investigating the history of photography in the Ottoman Empire has been gaining significant attention in the last decades. However, analysing the ways in which this photo-history is being written reveals a historical landscape populated by the accomplishments of male photographers, where the images produced by female photographers are left outside of the canon. Critical of this male-dominated historiography, the present study focuses on a particular case and illuminates the professional career of the Italian photographer Elisa Zonaro (1863-1945) in Istanbul to demonstrate women's active involvement in photography in the Ottoman context. Previously seen only as the wife, companion, and“muse”of Fausto Zonaro (1854-1929), the court painter to Abdülhamid II (r. 1876-1909), Elisa Zonaro emerges in this dissertation as a pioneering figure in the history of photography both as a studio photographer and as a street photographer. Departing from the personal documents and unpublished photographs of Elisa Zonaro preserved in the Zonaro family archive in Florence, this study has uncovered significant primary sources relevant to the subject in diverse archives and libraries in Turkey, Italy, and France, as well as in several online archives and databases. The research findings indicate that Elisa Zonaro did not simply take photographs to help her husband's paintings—as was the dominant supposition in the literature—but she was a professional photographer in her own right, who opened her studio Atelier Elsa Constantinople in ca. 1894. This study firstly problematises the invisibility of women in the history of photography and investigates women photographers in the Ottoman Empire. It moves on to evaluate Elisa Zonaro's position within the influential Italian community of the late nineteenth-century Istanbul by examining her life story, training in photography with Eugène Pirou in Paris, and her career working with diverse photographic genres ranging from portrait photography to street photography. Lastly, it examines the artistic collaborations between Elisa and Fausto Zonaro, where manifold interactions between photography and painting are analysed. Overall, by shedding light on Elisa Zonaro's photographic activities with new archival findings, this dissertation not only documents and analyses her photographs from various historical and thematic perspectives but also ensures that her works finally become part of the history of photography, from which she had been excluded for so long.