Mary Parker Follett'in yönetim düşüncesine dair unsurların günümüze yansımaları
The reflections of the factors of Mary Parker Follett's managementview to the present
- Tez No: 781962
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEY ÇETİN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada Mary Parker Follett'ın yönetim düşüncesi unsurları, Türkiye'de Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren, farklı firmalarda çalışan yöneticilerin görüşleri ele alınarak incelenmiştir. Çalışma grubu, tekstil, kimya, makine, otomotiv, akaryakıt ve turizm sektörlerinde çalışan 20 üst düzey yöneticiden oluşmaktadır. Bu tez çalışmasında Mary Parker Follett'ın yönetim unsurlarının Türkiye'deki işletmelerde ne kadar etkili olduğu araştırılmış ve günümüz Türkiye'sine ne kadar yansıdığı değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseninde tasarlanmıştır. Veri toplama aracı olarak mülakat formu kullanılmıştır. Veri analizinde betimsel analiz ve içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Katılımcıların Mary Parker Follett'ın yönetim unsurları hakkındaki görüşlerinin yer aldığı 14 soru yardımı ile veriler toplanmış ve değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda Türkiye'de incelenen seçili sektörlerde yöneticilik yapan katılımcılardan alınan cevaplar değerlendirildiğinde, büyük kısmının yetki devri ve işbirliği ile ilgili görüşlerinin, Folett'ın görüşleriyle bağdaştığı ve günümüze yansıdığı görülmüştür. Ancak yetki devri kapsamındaki kontrol kavramıyla ilgili görüşlerinin, Follett'ın görüşüyle bağdaşmadığı ve en azından bu çalışma grubundaki yöneticiler bağlamında günümüzde genel geçer bir görüş olmadığı ortaya çıkmıştır. Katılımcıların, gücün birlikte büyütüleceği konusunda Follett ile hemfikir oldukları ve bu görüşünün günümüze yansıdığı görülmüştür. Fakat uzlaşma sağlamak adına güç kullanımı yanlısı olmaları nedeniyle Follett'ın görüşüyle bağdaşmadığı ortaya çıkmıştır. Katılımcıların çatışmanın yapıcı yönünü değil yıkıcı yönünü görmesi nedeni ile Follett'ın bu görüşünün günümüze yansımadığı görülmüştür. Çatışma çözümünde ise günümüz yöneticilerinin düşündükleri kavramın entegrasyon olduğu ama uyguladıkları yöntemin ise uzlaşma olduğu görülmektedir. Bu nedenle, Follett'ın görüşüyle bağdaşmadığı ve günümüze yansımadığı ortaya çıkmıştır. Günümüz yöneticilerinin görüşlerinin sadece bir kısmının Mary Parker Follett'ın yönetim düşüncesi ile örtüştüğü söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, the elements of Mary Parker Follett's management thought were examined by considering the views of managers working in different companies operating in the Marmara Region in Turkey. The working group consists of 20 senior executives working in the textile, chemistry, machinery, automotive, fuel and tourism sectors. In this thesis, Mary Parker Follett's management views effects on the businesses in Turkey have been examined and tried to evaluate how much they are reflected in today's Turkey's Management Attitudes. This study is designed as a case study among qualitative searching topics. An interview form is used as a data collection tool. In the data analysis, the techniques of descriptive analysis and content analysis are used. The data is collected and evaluated with the help of 14 questions which consist the opinions of the participants about Mary Parker Follett's management factors. In the result of this study, when the responses from the participants who are senior managers at the selected sectors examined in Turkey are evaluated, the opinions of most of them about delegation of authority and cooperation are alike with Follett's view and have been reflected to the present. However, it is revealed that their view on the concept of control within the delegation of authority is not same with Follett's view and, that at least the senior managers of this study does not have a general view on this concept. It is seen that the participants are agreed with Follett on the topic of growing power together and it is reflected to the present. On the other hand, it is revealed that because being the favor of the use of power to reach an agreement, they are not agreed with Follett's view. Because the participants have seen the destructive side of the conflict, not the constructive side, it is seen that Follett's view is not reflected to the present. In the solution of conflict, it is understood that today's managers' thought on the concept is integration but the method they used is reconciliation. Therefore, it is seen that it is not agreed with Follett's view and it is not reflected to the present. It is said that today, only some of the opinions of senior managers are agreed with Follett's management view.