Experimental and numerical investigation on wave attenuation performance of a floating platform
Yüzer bir platformun dalga sönümleme performansının deneysel ve numerik olarak incelenmesi
- Tez No: 781994
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yüzer platform, tasarımda esnekliğe, taşınabilirliğe ve düşük inşaat maliyetine sahip olduğu için kıyı bölgelerinde koruma yapısı olarak kullanılması avantajlı hale gelmektedir ancak dalga periyodu ve dalga yüksekliği bu platformların tasarım aşamalarında kısıtlayıcı parametrelerdir. Uzun dalga periyotları ve yüksek dalga yükseklikleri yüzer dalgakıran kullanımı için uygun özellikler değildir. Bu çalışma, yüzer cismin su çekim yüksekliğini değiştirerek, farklı derinlik ve dalga dikliğine sahip düzensiz ve düzenli dalgalar altında platformun dalga geçirim katsayısını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Gerçekleştirilen fiziksel model deneylerinde, iki tür yüzer yapı test edilmiştir: dikdörtgen kutu ve yatay silindir tipi yapılar. Kutu, 50 cm su derinliğinde düzenli dalgalar altında ve yatay silindir tipi platform, tüm dalga setleri için 40, 50 ve 60 cm su derinliklerinde düzensiz ve düzenli dalgalar altında test edilmiştir. Ayrıca, çoklu regresyon yöntemi ile yatay silindir tipi için dalga iletim formülleri geliştirilmiştir. Bunun yanında kutu ve yatay silindir tipi yüzer platformlar için dalga geçirimi ve enerji sönümlenmesi üzerine HAD analizi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla OpenFOAM hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımı v-1912 versiyonu waves2Foam ile kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The floating platforms become advantageous in coastal areas for protection as it has flexibility in design, transportability, and low construction cost. However, wave period and wave height are restrictive parameters in the design stages of these platforms. Relatively short-wave periods and low wave heights are required to use floating platforms appropriately. This study aimed to analyze the transmission coefficient of a floating platform under the attack of irregular and regular waves having different wave steepnesses at different water depths. In the physical model experiments, two types of floating structures were tested: rectangular box and horizontal cylinder-type structures. The box was tested at 50 cm of water depth under regular waves and the horizontal pipe platform was tested under irregular and regular waves at 40, 50, and 60 cm water depths for all wave sets. To understand the relation between the single dependent variable and several independent variables, a multiple regression method was applied, and wave transmission formulas were developed for the horizontal cylinder structures, separately for irregular and regular waves. Moreover, computational fluid dynamics (CFD) analyses of wave transmission and energy dissipation for the box and the selected horizontal cylinder-type platform were carried out to validate the CFD model and to extend the experimental dataset using an open-source CFD library OpenFOAM v1912 together with waves2FOAM wave generation and absorption package.