II. Dünya Savaşı'nda Türkiye'den deport edilen ve Türkiye'de enterne edilen Almanlar
Germans deported from Turkey and interned in Turkey during World War II
- Tez No: 781995
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
XIX. yüzyılda siyasi birliğini tamamlayan Almanya, Dünya siyasetinde yerini almıştı. Almanya, Osmanlı Devleti ile siyasi, ekonomik ve askeri alanda iyi ilişkiler kurulmuştu. I. Dünya Savaşı'nda aynı tarafta bulunularak kader birliği yapan Almanya ve Osmanlı Devleti, savaş sonunda yenilen taraftaydı. I. Dünya Savaşı sonunda imzalanan Versay Antlaşması'nın ağır şartları Almanya'yı Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi yani kısa adıyla Nazi Partisi lideri Adolf Hitler'in yönetim anlayışına doğru sürüklemişti. Adolf Hitler'in uyguladığı antisemitizm anlayışı ile uyguladığı etnik milliyetçiliğe dayalı yönetim sonrası ülkeden birçok Yahudi ayrılarak farklı ülkelere göç etmişlerdi. Türkiye'de göç alan ülkeler arasında bulunuyordu. 1939-1945 yılları arasında yapılan II. Dünya Savaşı boyunca Türkiye hem Müttefik Devletlerle hem de Mihver Devletlerle siyasi ilişkilerini sürdürdü. Etkin tarafsızlık politikası Türkiye'nin temel politikasıydı. Fakat 1944 yılına gelindiğinde Müttefik Devletlerin bu savaşta galip geleceği anlaşılmaya başlandı. 2 Ağustos'u 3 Ağustos'a bağlayan gece Türkiye ABD ve İngiltere'nin de baskısıyla Almanya ile siyasi ve iktisadi ilişkilerini kesme kararı aldı. Alınan bu karar sonrası yaklaşık 3000 kadar Alman vatandaşının Türkiye'yi terk etmeleri Türk Hükümeti tarafından Alman vatandaşlara bildirildi. Alman Vatandaşlarının büyük bir kısmı Türkiye'den ayrılırken Yahudi kökenli olanlar ile Nazi karşıtı olanlar Türkiye'den ayrılmak istemedi. Sayıları 600 ile 650 arasında olan Alman vatandaşları için, Türk Hükümeti Anadolu'nun iç bölgelerinde enterne kararı aldı. Çorum, Yozgat ve Kırşehir'de on altı ay boyunca gözetim altında tutulan Alman vatandaşları savaş sonrası serbest bırakılarak tekrar eski yerlerine geri dönmelerine izin verildi. Enterne süreleri boyunca Türk yetkililer tarafından Alman vatandaşlara karşı herhangi bir kötü muamele yapılmamış, yerel yöneticilerle beraber, yerel halk da onları misafir olarak kabul etmiştir. Enterne kampları kurulmamış, Alman vatandaşlar halkla beraber aynı ortamda enterne sürelerini doldurmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Having completed its political unitiy in the 19th century, Germany took its place in World politics. Germany had good relations with the Ottoman Empire in the political, economic and miltary fields. Germany and the Ottoman Empire, which were on the same side in the First World War, were on the defeated side at the end of the war. The harsh conditions of the Treartt of Versailles, which was signed at the end of World War I, had dragged Germany towards the management approach of Adolf Hitler, the leader of National Socialist Workers Party, in short, the Nazi Party Leader. After Adolf Hitler's anti-Semitism and ethnic nationalism-based administration,many Jews left the country, and immigrated to different countries. Turkey was among the countries receiving immigration. The Throughout Second World War (1939-1945), Turkey maintained its political relations with both the Allied Powers and the Axis Powers. The effective neutrality policy was Turkey's main policy. However, by 1944, it was understood that The allied Powers would be victorious in this war. On the night of August 2 to 3, Turkey decided to cut its political and economic relations with Germany under pressure from the USA and Engand. After this decision, about 3000 German citizens were informed that they leave the country. While the majority of them left, those of Jewish origin and those who were anti-Nazi did not want to leave. The Turkish Government has decided to intern those 600-650 German citizens in the inner regions of Anatolia. Those who had been detained for sixteen months in Çorum, Yozgat and Kırşehir, were released after the war and allowed to return to their former places. During the internment period, the German citizens were not treated badly by the Turkish Authorities, anlishedd the local people accepted them as their guests along with the local administrators. German citizens completed their internment period in the same environment with the public, as there were not any separate internment capms.