Keban İlçesi (Elazığ) Karamağara dere kuzeybatısının jeolojik, petrografik etüdü ve fluorit cevherleşmesi
Geological, petrographic investigation and fluorite mineralization of the northwest of Karamağara Creek in Keban district (Elaziğ)
- Tez No: 782022
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÖZTUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Yatakları ve Jeokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışma alanı Keban ilçesi Karamağara Dere KB' sında yer alır. Harita alanı içerisinde Permokarbonfer yaşlı Nimri formasyonu ile sil biçiminde yerleşmiş magmatik birimler istiflenir. Nimri formasyonu; altta Arapkir kireçtaşı üyesi ile başlayıp üste doğru serisitli şistler ile karbonat miktarının artması ile dereceli olarak rekristalize kireçtaşı mercekleri içeren kalkşistlere geçilir. Ayrıca kalkşistlerle ardalanmalı olarak izlenir. Formasyon üstte rekristalize kireçtaşından oluşan Sarılımağara üyesine geçer. Çalışma alanı içine sil biçiminde yerleşmiş porfirilerin çevresinde haritalanabilir ölçekte bir kontak metamorfizma söz konusu değildir. Söz konusu rejyonal metamorfik birimlerde yeşil şist fasiyesinde metamorfize olmuşlardır. Çalışma alanı içerisinde Pb, zn, Mo ve flüorit cevherleşmesi söz konusu olup polimetalik karakterde olan Keban maden provensinin bir parçasını teşkil eder. Flüorit cevherleşmesi magmatik kökenli hidrotermal damarlar şeklinde kırıklara ve şistozite düzlemlerine koşut olarak izlenir. Porfiriler içerisinde de ince damarlar şeklinde flüorit cevherleşmeleri görülür. Fluorit ile birlikte devamlı olarak kalsit ve metalik mineral olarak sfalerit, pirit, galenit, kalkopirit ve molibdenit bulunur.
Özet (Çeviri)
The study area is located in the NW of Karamağara Stream in the Keban district. In the map area, Permo -Carboniferous aged Nimri formation and magmatic units outcrop in the form of the sill are found. The Nimri formation starts with the Arapkir limestone member at the bottom and gradually passes into calcschists containing recrystallized limestone lenses by increasing the number of sericite schists and carbonate towards the top. It is also followed alternately with calcschists. The formation passes into the Sarılımağara member, which consists of recrystallized limestone at the top. There is no mappable contact metamorphism around the porphyries located in the form of sills in the study area. These regional metamorphic units were metamorphosed in green schist facies. Pb, zn, Mo and fluorite mineralization is in question in the study area and it forms a part of the Keban mining province, which has a polymetallic character. Fluorite mineralization is observed in the form of magmatic hydrothermal veins parallel to fractures and schistosity planes. Fluorite mineralizations in the form of thin veins are also seen in the porphyries. Along with fluorite, calcite and metallic minerals sphalerite, pyrite, galenite, chalcopyrite and molybdenite are found continuously.