Study of the effect of zinc nanoparticles on antibiotic resistance of the bacteria causing tonsillitis in children
Çinko nanopartiküllerin çocuklarda tonsilite neden olan bakterilerin antibiyotik direnci üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 782026
  2. Yazar: DALYA MOHAMMED YASEEN AL-WAISI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsan sağlığı için en büyük tehdit antibiyotiklere dirençli mikroorganizmaların artmasıdır. Ayrıca mevcut antibiyotiklerin zayıf çözünürlük, dayanıklılık ve yan etkiler nedeniyle,araştırmacıları bu tür inatçı mikroplarla savaşmak için yeni, yaratıcı yollar aramaya itmiştir. Bu nedenle, yeni antibiyotiklerin kullanımına bir talep söz konusudur. Bugün avantajlı fizikokimyasal özellikleri, ilaç hedefleme etkinliği, artan absorpsiyon ve biyolojik dağılımı nedeniyle nanoteknoloji büyük ilgi toplamaktadır. Bu çalışmada tonsillite neden olan bakterilerin izolasyonu, tanımlanması gerçekleştirilmektedir. Bakteriler için antibiyotik görevi gören çinkonun aktivitesi nedeniyle, nano-çinkooksit eklendiğinde antibiyotik dirençlerinin ne ölçüde etkilendiğini araştırmayı amaçlıyoruz. Ayrıca pediatrik hastalarda akut tonsillit etkeni olarak S. pyogenes'i tanımlamayı ve neden olduğu tonsilliti olan hastalardaki en tipik belirti ve semptomları yorumlamayı amaçlıyoruz. Bu çalışma Samarra şehrinde 4-12 yaş arası 137 çocuk örneklemi ile yapılmıştır. Tedavi edilen 137 örnekten 21 kültürde S. pyogenes (%15,33), 29 kültürde beta hemolitik Streptokok non-A (SBH non-A) (%21,2) pozitifken, 87 kültür negatifti (%56,2). 4-6 yaş arası 43 çocukta 9 SBHA pozitif vaka (%20,9), 7-9 yaş arası 54 çocukta 5 pozitif vaka (%9,3) ve 10-12 yaş arası 7 çocukta SBHA pozitif vaka (%17,5) vardı. S. pyogenes. Augmentin (amoksisilin/klavulanik asit), imipenem, ampisilin, siprofloksasin, vankomisin ve azitromisine duyarlıdır. Çinko oksit nanoparçacıklarında, çinko nanoparçacıklarının optimum konsantrasyonu 0,03 mg/mL idi ve antibiyotik direnci mevcuttu. ZnO NP'ler, antibiyotiklere kıyasla daha fazla duyarlılığa sahiptir. Elde edilen sonuçlara göre, ZnO NP'lerin Samarra'nın tüm bölgelerinde antibiyotiklere dirençli olabilen ve insanlarda enfeksiyonlara neden olan bir bakteri olan S. pyogenes'e karşı iyi bakterisidal ve inhibitör aktiviteye sahiptir.. NP'lerin çok düşük konsantrasyonlarında bile, bakteriler bunlarla doğrudan temas halinde inkübe edildiğinde, büyümeleri tamamen engellenir ve bakterisidal aktiviteleri ortaya çıkar. ZnO NP'lerin düşük toksisitesi ise gelecekteki çalışmalarda değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The greatest threat to human health is the rise of microorganisms that are resistant to antibiotics. Additionally, the ineffectiveness of the present antibiotic medication due to poor solubility, durability, and adverse effects pushed researchers to look into new, creative ways to combat such persistent germs. Therefore, there is a great demand for new antibiotic delivery techniques. Due to their advantageous physicochemical features, medication targeting efficiency, increased absorption, and biodistribution, nanotechnology has garnered great interest. In this study we aim to isolate and identify the bacteria causing tonsillitis and study the extent to which their antibiotic resistance is affected when nano-zinc oxide is added due to the activity of zinc, which acts as an antibiotic for bacteria. We also aim to identify S. pyogenes as the causative agent of acute tonsillitis in pediatric patients and interpret the most typical signs and symptoms in patients with tonsillitis caused by S. pyogenes. This study was conducted in the city of Samarra, 137 samples of children aged between 4-12 years. From 137 treated samples, 21 cultures were positive for S.pyogenes (15.33%), 29 cultures were positive for beta hemolytic streptococcus non-A (SBH non-A) (21.2%), and 87 cultures were negative (56.2%). 43 children aged 4-6 years had 9 SBHA positive cases (20.9%), 54 children aged 7-9 years had 5 positive cases (9.3%), and 7 children aged 10 to 12 years had SBHA positive cases (17.5%). S. pyogenes. is sensitive to Augmentin (amoxicillin/clavulanic acid), imipenem, ampicillin, ciprofloxacin, vancomycin and azithromycin. The optimal concentration of zinc nanoparticles at zinc oxide nanoparticles was 0.03 mg/mL, and antibiotic resistance was present. ZnO NPs have greater sensitivity in comparison to antibiotics. According to the results obtained, we concluded that ZnO NPs have good bactericidal and inhibitory activity against S. pyogenes, a bacterium that can be resistant to antibiotics and causes infections in people in all regions of the Samarra. Even at very low concentrations of NPs, when bacteria are incubated in direct contact, their growth is completely inhibited, demonstrating their bactericidal activity. The low toxicity of ZnO NPs, on the other hand, must be assured in future studies.