Effect of nanoparticles on the gene expression of virulence factors of Pseudomonas aeruginosa
Nanopartiküllerin Pseudomonas aeruginosa'nın virülans faktörlerinin gen ekspresyonu üzerindeki etkisi
- Tez No: 834525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİ TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Fırsatçı bir patojen olan Pseudomonas aeruginosa, yanık hastaları ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler arasında hastalık ve ölüme neden olan birincil faktördür. P. aeruginosa enfeksiyonlarıyla mücadelede yeni yollar sunan alternatif tedavi yaklaşımlarının araştırılmasına ve geliştirilmesine yönelik artan bir ihtiyaç vardır. Bu araştırma alanına yönelik ilginin artmasıyla birlikte bu talep sürekli olarak artmaktadır. Bu çalışma, Bağdat'taki dört hastanede farklı enfeksiyonlara sahip hastalardan toplanan ve P. aeruginosa'nın izolasyonu ve tanımlanması için Cetrimide agar, Blood agar ve MacConkey agar plaklarında kültürlenen 120 klinik örneği içermektedir. Morfolojik ve biyokimyasal testlere göre tüm örneklerde 55 adet Pseudomonas aeruginosa izolatı (%45,8) tespit edilmiştir. Bu izolatların prevalansı kadın hastalarda 28 (%50,9) iken erkek hastalarda 27 (%49,0) olarak tespit edilmiş; bakteriyel enfeksiyon oranının en yüksek olduğu yaş grubu 31 (20-30 yaş), bunu sırasıyla 12 (31-40 yaş), 10 (41-50 yaş) ve 2 (61-70 yaş) takip etmiştir. Bu çalışmada mikrotitre plak yöntemiyle biyofilm oluşumu sonuçları, 55 izolattan 10'unun (%18,2) güçlü biyofilm üreticisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca izolatların 21'inin (%38,2) orta derecede biyofilm üreticisi olduğu, diğer izolatların (n=24; %43,6) biyofilm üretimi açısından zayıf olduğu tespit edilmiştir. Çinko oksit nanopartiküllerinin kullanıma sunulmasından önce, P.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa, an opportunistic pathogen, is a primary contributor to illness and death among burn patients and individuals with compromised immune systems. There is a growing need for the exploration and advancement of alternative therapeutic approaches that offer fresh avenues to combat P. aeruginosa infections. This demand is continuously increasing, with heightened attention directed towards this area of research. This study included One hundred and twenty clinical specimens collected from patients with different infections from four hospitals in Baghdad, which were cultured on Cetrimide agar, Blood agar, and MacConkey agar plates for isolation and identification of P. aeruginosa. According to morphological and biochemical tests, 55 Pseudomonas aeruginosa isolates (45.8%) were found in all samples. The prevalence of these isolates was 28 (50.9%) in female patients, compared to 27 (49.0%) in male patients, as shown in table (4-1); the highest rate of bacterial infection was within the age group 31 (20-30 year), followed by 12 (31-40 year), 10 (41-50 year), and 2 (61-70 year) respectively. In the present study, results of biofilm formation by the microtiter plate method showed that ten isolates from 55 isolates (18.2%) were strong biofilm producers.