2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine göre betonarme binalarda yapısal derzlerden oluşan sorunların düzenlenmesinin, ülkemiz yapı stoku geleceğine katkısının irdelenmesi
Examination on the contribution of our country's building stock future by the regulation of structural joint problems in reinforced concrete buildings according to 2018 Turkish Building Earthquake Code
- Tez No: 782093
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye bulunduğu coğrafi konum itibariyle bir deprem ülkesidir. Mevcut yapılarımız sık sık depreme maruz kalmaktadır. Maruz kalınan bu etkiler, binaların henüz kullanım ömrünü tamamlamadan kullanılamaz hale gelmesine ve büyük can kayıplarına sebep olmaktadır. Taşıyıcı sistem tasarlanırken özellikle burulma düzensizliğinden kaçınılmalıdır. Betonarme binaların taşıyıcı sistemi, deprem etkileri altında fazla bağlılık (hiperstatik) davranışının etkin olabileceği şekilde tasarlanmalıdır. Söz konusu davranış geçerli olduğunda, deprem etkileri altında bazı taşıyıcı sistem elemanları dayanımlarının ötesinde kuvvetlere maruz kalmayıp diğer taşıyıcı sistem elamanlarca deprem yükleri paylaşılabilecektir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 madde 3A.3.2 (a) ile belirlenen şartlar dâhilinde yapısal derzler yapılmadan taşıyıcı sistemlerin tasarlanması tavsiye edilmiştir. 2018 deprem yönetmeliği yürürlüğe girene dek ağırlık ve rijitlik merkezleri yakın, düzenli olarak tasarlanmış yapılar sırf uzunlukları sebebiyle derzlerle ayrılarak inşa edilebilmekteydi. 2018 deprem yönetmeliğinin getirmiş olduğu yenilikle, oluşturulacak yeni statik projelerin, düzensizliklerin, yapım ve güçlendirme maliyetinin azaltıldığı projeler olacağının gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu sayede yurdumuz yeni yapı stoku özellikle depreme karşı daha dayanıklı yapılardan oluşacağının ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasında 10 katlı betonarme bir binanın derzli ve derzsiz hallerinin deprem performansı, TBDY 2018 kuralları ve hesap esasları dikkate alınarak zaman tanım alanında doğrusal olmayan yöntem kullanılarak incelenmiştir. Derzli ve derzsiz durumlarına göre deprem etkileri altında davranışları ve hasarları incelenmiştir. Yapım ve güçlendirme maliyetleri her bir durum için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is an earthquake country due to its geographical location. Our existing structures are frequently exposed to earthquakes. These exposures cause buildings to become unusable before they reach the end of their useful life and cause great loss of life. Torsional irregularity should be avoided when designing the structural system. The structural system of reinforced concrete buildings should be designed in such a way that hyperstatic behavior can be effective under earthquake effects. When the behavior in question is valid, some structural system elements will not be exposed to forces beyond their strength under earthquake effects and earthquake loads will be shared by other structural system elements. It is recommended to design structural systems without making structural joints within the conditions determined by the Turkish Building Earthquake Code 2018 article 3A.3.2 (a). Until the 2018 earthquake regulation came into force, structures designed with close centers of gravity and stiffness and regularly designed could be constructed by separating them with joints just because of their length. With the innovation brought by the 2018 earthquake regulation, it is aimed to show that new static projects will be projects where irregularities, construction and reinforcement costs are reduced. In this way, it is aimed to reveal that the new building stock of our country will consist of structures that are more resistant to earthquakes. In this thesis, the seismic performance of a 10-storey reinforced concrete building with and without joints was investigated using nonlinear calculation method in the time history analysis in accordance with TBDY 2018 rules and calculation principles. Behaviors and damages under the effects of earthquakes according to their jointed and jointless conditions were investigated. According to the jointed and jointless conditions of the building, its behavior under the effects of earthquakes and its damages were investigated. Construction and seismic retrofit costs of the building were compared for each case.