L'İncident de Menemen en 1930 et le Messianisme en Turquie
1930 Menemen Olayı ve Türkiye'de Mehdicilik
- Tez No: 782092
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT BOZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
1930 yılı Türkiye için birkaç nedenle gerçek dönüm noktalarından biri olarak tanımlanabilir. İktidarın radikal dini reformları ve ekonomik krizin toplumsal hoşnutsuzluğu derinleştirmesi, ülkeyi iki temel noktada değişime zorlamıştır: Ekonomide devletçilik ve çoğulcu politik sistem. Bizzat Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası, söz konusu iki temel yönelimin bir arada yürütülmesini öngören siyaset mühendisliği ürünü olarak, 12 Ağustos 1930'da tarih sahnesindeki yerini aldı. Serbest Fırka 17 Kasım 1930'da aniden feshedilmesine rağmen parti tabanı aylar boyunca varlığını sürdürecektir. Toplumsal muhalefetin ürettiği sıra dışı mehdici bir isyan, Cumhuriyet tarihinde derin izler bırakmıştır. Bu tez, işte bu sarsıcı isyanın, yani 23 Aralık 1930'da meydana gelen Menemen Olayı'nı uhrevi kurtuluş hareketleri perspektifinde ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The year 1930 can be defined as one of the real turning points for Turkey for several reasons. The government's radical religious reforms and the deepening of the social discontent of the economic crisis forced the country to change in two main points: statism in the economy and a pluralist political system. The Free Republican Party, which was founded by the order of Mustafa Kemal Atatürk himself, took its place on the stage of history on August 12, 1930, as a product of political engineering that envisaged the execution of these two basic orientations together. Although the Free Party was abruptly dissolved on November 17, 1930, the party base would persist for months. An extraordinary mahdist rebellion produced by the social opposition has left deep traces in the history of the Republic. This thesis deals with this shocking revolt, namely the Menemen Incident that took place on December 23, 1930, from the perspective of the otherworldly liberation movements.