Development of all digital interferometric closed-loop fiber optic gyroscope with ytterbium doped superfluorescent fiber source
Ytterbium katkılı süperfloresan fiber kaynaklı tam dijital interferometrik kapalı döngü fiber optik dönüölçer geliştirilmesi
- Tez No: 782129
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezde, iterbiyum (Yb) katkılı süperfloresan fiber kaynağı (SFK) ve bu ışık kaynağı ile tümleşik fiber optik dönüölçer (FOD) incelenmiştir. İlk olarak, Yb katkılı süper floresan fiber kaynağı ele alınmıştır. Bu ışık kaynağı geniş bir spektral bant aralığına sahip olur 1µm dalga boyuna sahiptir. Çeşitli ışık kaynağı tasarımları spektrum bant genişliği, güç, merkez dalga boyu ve güç kararlılığı parametreleri üzerinden karşılaştırılmıştır. Ek olarak, farklı sıcaklıklarda merkez dalga boyu kararlılığı test edilmiştir. Ardından 1µm dalga boyunda çalışan kapalı döngü fiber optik dönü ölçer incelenmiştir. Özel bir tip fiber ve en kararlı ışık kaynağı kullanılarak, kararlı yapıya sahip bir sistem kurulmuştur. Daha sonra, FOD gürültü kaynakları üzerinden teorik ve deneysel sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the development of a Fiber Optic Gyroscope (FOG) driven by Ytterbium (Yb) doped Amplified Spontaneous Emission (ASE) Source that has broad spectral bandwidth allowing for sensitive measurements is investigated. The first emphasis is given to the development of a Yb-doped ASE. This ASE operates at around 1µm wavelength with broad spectral bandwidth. Different ASE configurations such as single-pass forward (SPF), single-pass backward (SPB), double-pass forward (DPF), and double-pass backward (DPB) are compared in terms of spectral bandwidth, power, central wavelength stability and power stability. Additionally, mean wavelength stability is measured between the temperature of -40/+60°C to assess potential applications. Afterward, a 1µm all-fiber closed-loop optical gyroscope is demonstrated. Stable operation is achieved by using a fiber coil using PM fiber and the most stable ASE in terms of power and spectrum. Finally, theoretical and experimental results are compared including angular random walk (ARW) sources of a FOG.