Social network analysis of innovation mentor community of practice
İnovasyon mentörleri uygulama topluluğunun sosyal ağ analizi
  1. Tez No: 782174
  2. Yazar: GUNDA ESRA ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NAFİZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnovasyon, ekonomilerin gelişimi ile doğrudan ilgili olup, öneminin farkındalığı ile son yıllarda ülke çapında çeşitli destek programları ve inovasyon toplulukları ortaya çıkmıştır. Bu topluluklar, bağlılık düzeyleri ve üyelerin nitelikleri ile incelenebilecek kendi özel yapıları ve dinamikleri çerçevesinde oluşur.Bu araştırmada, devlet destekli bir inovasyon mentör uygulama topluluğu (Community of Practice - CoP) incelenmiştir. Bu nedenle, üyelere, çerçeveyi belirli durumlara uyarlamak için inovasyon uzmanlıklarını kullanmayı ve deneyimlerini akranlarıyla paylaşmaları tavsiye edilir. Bir uygulama topluluğu, üyeler arasında paylaşılan bilgi-tecrübenin değeri (know-how) için daha yüksek seviyede bağlantı kurmayı teşvik etme temel fikri üzerinde kuruludur. Bu bağlamda ilk soru, bir CoP'nin ilk temel kavramı olan topluluğun bağlantılılığının nasıl ölçüleceği ve incelenen CoP'un istenen bağlantılılık düzeyine ulaşıp ulaşmadığıdır. İkinci soru şudur: Mentörlerin hangi özel öz nitelikleri, tercih edilen bağlılık seçeneklerini ifade eder? Daha özel olarak, bilgi paylaşım tercihleri, yani uygulama konsepti, bu CoP'nin mentörlerin nitelikleri (yetkinlikleri) tarafından nasıl şekillendirilir? Bunları yanıtlamak için Sosyal Ağ Analizi tekniklerini ve Jaccard Benzerliğini kullanılmıştır. Bulgular, inovasyon danışmanlarının uygulama topluluğunun dev bir bileşen için yüksek oranda bağlantılı olduğunu, ancak ağ düzeyinde düşük olduğunu ortaya koyuyor. Derece, unvan ve kurum bu topluluğun bağlantılılığında önemli bir rol oynamadığı görülmüştür. Mentörler iş birliklerinde temel yetkinliklerde bir paydada buluşsalar da bulgular disiplinler arası iş birliği yaptıklarını göstermektedir. Bağlantılı mentörlerin yetkinlik farklılığının, bağlantılılık fikrinin bir imzası olarak değerlendirilebileceğini savunuyoruz. Bu iddiayı doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu ve bu amaçla daha zengin, tercihen zamansal bir yönü olan veriler kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Innovation is directly related to the development of economies, and with the awareness of its criticality, various nation-wide support programs and innovation communities have emerged in recent years. These communities are established along their own specific structures and dynamics that can be examined by their level of connectedness and its underlying members' attributes. In this research, a government-sponsored innovation mentors' community of practice (CoP) has been examined. Thus, the members are advised to bring their knowledge to adopt the framework to specific cases and share their experiences with their peers. A CoP stands on the basic premise that the practice (know-how) is shared among members and stimulates connectedness along their competencies. In this context, the first question is: how to measure the connectedness of the community and whether the CoP under investigation achieves the desired level of connectedness? The second is: what specific mentors' attributes (competencies) characterize the preferred choices of connectedness? More particularly, how knowledge-sharing preferences are associated by the mentors' attributes of this CoP? We employed Social Network Analysis techniques and Jaccard Similarity to answer them. The findings reveal that the CoP of innovation mentors is highly connected for a giant component, but low at the network level. Degree, title and institution as the members' attributes may not play a significant role in the connectedness of this community. Even though mentors meet on a denominator in basic competencies in their cooperation, the findings show that they cooperate interdisciplinary. We argue that the dissimilar competencies of the connected mentors can be considered as a signature of the very idea of connectedness. Further research is needed to validate this claim with richer data, preferably with a temporal aspect.