The positive impact of role-playing on higher education students
Rol yapmanın yüksek öğretim kurumu öğrencileri üzerindeki olumlu etkisi
  1. Tez No: 782173
  2. Yazar: HARUN ÖZHAN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH NEJAT TÖNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada yabancı dil konuşma kaygısının nedenleri, rol yapmanın dil yeterliliği ve konuşma kaygısı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, İstanbul Kent Üniversitesi Hazırlık Birimi B2 seviyesindeki 9 öğrencinin müfredat dışı rol yapma aktivitelerine katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada gözlem, anket ve yeterlik sınavı sonuçları olmak üzere üç ölçek kullanılmıştır. Anket, Huang (2004) tarafından geliştirilen Yabancı Dilde Konuşma Kaygısı Ölçeği (FLSAS) uyarlanmış ve Microsoft Forms aracılığıyla uygulanmıştır. Yeterlik sınavı, İstanbul Kent Üniversitesi Sınav Birimi tarafından The Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) gerekliliklerine uygun olarak hazırlanmıştır. Son olarak rol yapma oturumları sırasında gözlemler araştırmacı tarafından yapılmıştır. Anket sonuçları ışığında, katılımcıların yabancı dil konuşma kaygı düzeylerinin orta düzeyde olduğu, kişisel nedenler, öğretim materyalleri ve değerlendirme, kaygıyı tetikleyen başlıca faktörler olarak belirtildi. Bu çalışma, müfredat dışı aktivite olarak rol yapmanın, öğrenciler üzerinde olumlu etki yarattığını, konuşma kaygılarını azalttığını ve konuşma becerilerini geliştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the reasons for foreign language speaking anxiety, the impact of role-playing on proficiency level, and speaking anxiety. The study was carried out at İstanbul Kent University, with the participation of 9 B2 level students from Preparatory school in role-playing as extracurricular activity. In this study, three scales were utilised: observation, questionnaire and proficiency exam results. The questionnaire, the Foreign Language Speaking Anxiety (FLSA), developed by Huang (2004) was adapted and utilised via Microsoft Forms. The proficiency exam was prepared by İstanbul Kent University Testing Unit in accordance with The Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) requirements. Finally, the observations during role-playing sessions were made by the researcher. In light of the results of the survey, the level of foreign language speaking anxiety of the participants was temperate, personal reasons and teaching materials and assessment were noted as the major anxiety triggering factors. In conclusion, this study revealed that the use of role-playing as an extracurricular activity has positive impacts on students, reduces students' speaking anxiety and improves their speaking skills.