Interaction of artistic practices and curatorial attitudes through exhibition making
Sergi yapımı yoluyla sanatsal pratikler ve küratöryel tutumların etkileşimi
  1. Tez No: 782175
  2. Yazar: GÜLİSTAN KENANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ EVİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Fine Arts, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küratöryel formlar, çağının politik, ekonomik ve toplumsal yapısıyla yakından ilişkili olarak gelişen ve sanatsal pratiklerin paralelinde sürekli bir değişim ve dönüşüm içerisindedir. Küratöryel formlar ve sanatsal pratikler arasında sürekli bir iletişim vardır ve aralarında bir sınır çizmek mümkün değildir. Sanatsal üretim biçimleri ve küratöryel çalışmalar bazı sergilerin gelişimini olumlu etkiledi. Bazı sergiler ise var olan trendlerle yetinip onları bir sergi formuna dönüştürmüştür. Mevcut trendleri kullanmanın dışında önemli olan nokta, küratörlerin sanat pratiklerini nasıl ele aldıkları ve bunları bir sergi formunda nasıl ifade ettikleridir. Sanatın ne olduğu ne için olduğu ve ne işe yaradığı gibi sanata dair temel sorular, documenta fifteen ile uzun süre Batı merkezli olan sanat dünyasına Batılı olmayan bir yaklaşım önererek gün ışığına çıkıyor. Gerçeklik ve temsil tartışması sanat tarihindeki yerini her zaman korumuş, küratöryel pratiklerde de yerini almaya başlamıştır. Bu noktada küratöryel yaklaşım bir meslek olarak görülmekten çok pratik ve kollektivite gibi kavramları içeren bir tavır olarak karşımıza çıkıyor. Bu çalışmanın amacı, belli başlı sergileme modellerini ve bunların küratöryel biçimlerini analiz ederek küratöryel formların değişen modellerini habitus ve sanatsal pratikler bağlamında incelemektir. Küratörlerin, çağın estetik anlayışı olarak sanatsal pratikleri nasıl dönüştürdükleri, sanatçı pratiklerini anlama biçimleri üzerinden tartışılacaktır. Bu araştırma, küratörlüğe bir tutum olarak yaklaşarak, sanatsal pratik ve değişen küratöryel formların sergi yapımı yoluyla etkileşiminin etkisini incelemektedir. Sonuç olarak küratöryel söylemlerde geleceğe bırakılan mirasın ve pratiklerin, toplumsal sistemlerin, kolektif bilgi üretiminin, dostluk ağlarının ve paylaşım ekonomisinin documenta fifteen'den sonra nasıl ileriye taşınacağı tartışmasını açacaktır.
Özet (Çeviri)
Curatorial forms are in continuous change and transformation within developing artistic practices closely related to its era's political, economic, and social structure. Curatorial forms and artistic practices have constant communication, and it is not possible to draw a border between them. The forms of artistic productions and curatorial works have had a positive impact on some exhibitions. Some exhibitions have contented with the existing trends and turned them into an exhibition form. Apart from using existing trends, the critical point is how curators deal with art practices and how they express them in an exhibition form. The basic questions about art, such as what art is, what it is for, and what it does come to light by suggesting a non-western approach to the art world, which was western centered for a long time, by documenta fifteen. The discussion of reality and its representation has always kept its place in art history and has also started to take its place in curatorial practices. The curatorial approach emerges as an attitude that includes concepts such as practice and collectivity rather than being considered as a profession. This study aims to examine the changing models of curatorial forms in the case of habitus and artistic practices as concepts by analyzing major exhibition models and their curatorial forms. The ways curators transform artistic practices as the aesthetic understanding of the age will be discussed through the way they understand the practices of the artists. This research examines the impact of the interaction of artistic practice and changing curatorial forms through exhibition-making by approaching curation as an attitude. As a result, the discussion will lead to the legacy left to the future in curatorial discourses and how to move practices, social systems, collective knowledge production, friendship networks, and sharing economy forward after documenta fifteen.