Marka Hukukunda karıştırma ihtimaline dayalı hükümsüzlük davaları
Actions for annulment based on the possibility of confusion in trademark aw
  1. Tez No: 782219
  2. Yazar: NİSA UĞUR TORUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİRENÇ AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Marka, teşebbüslerin mal ve hizmetlerini diğer teşebbüslerin mal ve hizmetlerinden ayrılmasına hizmet eden işaret olup gerek ülkemizde gerekse yurtdışında markanın en önemli çıkış noktasını markanın ayırt etme işlevi ve markanın köken belirtme işlevleri oluşturmaktadır. Markanın ayırt etme ve köken belirtme işlevleri ile teşebbüsler sundukları mal ve/ veya hizmetlerin kalitesini garanti ettikleri gibi diğer teşebbüslerin mal ve hizmetlerinden ayrılmasını da sağlamaktadır. Karıştırma ihtimali ise bir markanın ya da bir işaretin daha önce tescil edilmiş başka bir marka ile genel izlenim ya da işitsel, görsel ya da kavramsal olarak benzer olması, ilgili markayı andırması, anımsatmasıdır. Karıştırma ihtimalinin belirlenmesinde işaretlerin benzerliğinin yanı sıra markanın kullanılmakta olduğu mal ve/veya hizmetler arasındaki benzerlik ve markaların ayırt ediciliği gibi unsurların birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Karıştırma ihtimali ilgili çevrede yanılgıya düşülmesine sebebiyet verdiğinden 6769 sayılı SMK kapsamında bir hükümsüzlük sebebi olarak öngörülmüştür. Hükümsüzlük sebebi olarak öngörülen ve marka sahipleri açısından ağır sonuçlar doğuran karıştırma ihtimalinin tespitinde nazara alınan kriterler ile kavramın yasal dayanakları ve sonuçları çalışmamız kapsamında detaylı olarak irdelenmiş olup son olarak da karıştırma ihtimaline dayalı hükümsüzlük davalarının özellikleri ve esasları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The trademark is the sign that serves to distinguish the goods and services of the enterprises from the goods and services of the other enterprises, and the most important starting point of the trademark both in our country and abroad is the distinguishing function of the trademark and the functions of specifying the origin of the trademark. With the distinguishing and originating functions of the trademark, enterprises not only guarantee the quality of the goods and / or services they offer, but also ensure that they are distinguished from the goods and services of other enterprises. The possibility of confusion is a similarity between a tarademark or a sign and previously registered trademark in general impression or auditory, visual or conceptual terms and to resemble and remind of the relevant trademark. For determination of the possibility of confusion, in addition to the similarity of the signs, factors such as the similarity between the goods and/or services for which the trademark is used and the distinctiveness of the trademarks should be evaluated together. Since the possibility of confusion causes misconceptions in the relevant society, it is foreseen as a reason for annulment within the scope of SMK numbered 6769. The criterias taken into account in the determination of the possibility of confusion, which is foreseen as a reason for annulment and which has serious consequences for the trademark owners, the legal basis and results are examined in detail within the scope of our study together with the characteristics and principles of actions for annulment cases based on the possibility of confusion.