Kabak kemane öğretiminde yay ve parmak gelişimi için bir öneri
A suggestion for bow and finger development in kabak kemane teaching
  1. Tez No: 782231
  2. Yazar: METİN EFE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN SERHAT İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Türk halk müziğinin çok eski ve önemli çalgılarından biri de kabak kemanedir. Orta Asya / Türkistan kökenli bir çalgı olan kabak kemane tarihi süreç içinde pek çok değişiklik göstererek bugünkü şeklini almıştır. Kabak kemane, Türkiye ile birlikte Türk Dünyası'nın birçok bölgesinde kullanılmakta olan bir çalgıdır. Erken dönemlerde yerel bir çalgı olarak görülen kabak kemane zaman içinde etki alanını genişletmiş ve başta Türk halk müziği olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılmaya başlamıştır. Yerel bir çalgı olarak yola çıkan kabak kemane zaman içinde milli ve bilahare evrensel bir mahiyet kazanmıştır. Bu çalışmada ilk olarak kabak kemanenin tarihi gelişimi ve yapısal özellikleri ele alınmıştır. Çalışmanın devamında ise bu çalgı ile ilgili yay ve parmak alıştırmalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the very old and important instruments of Turkish folk music is the Kabak kemane. Kabak kemane, an instrument of Central Asian / Turkestan origin, has taken its current form by showing many changes in the historical process. Kabak kemane is an instrument that is used in many parts of the Turkish World, including Turkey. The Kabak kemane, which was seen as a local instrument in the early periods, expanded its sphere of influence over time and began to be used in various fields, especially in Turkish folk music. Starting out as a local instrument, the Kabak kemane gained a national and later a universal character over time. In this study, first of all, the historical development and structural features of the Kabak kemane were discussed. In the continuation of the study, bow and finger exercises related to this instrument are given.