Kadın sanatçılar ve bedenin temsili
Women artists and representation of the body
  1. Tez No: 782258
  2. Yazar: BANU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYBORA TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tezin giriş bölümünde kadının uzun süre sanat alanında yer almamasının sebepleri verilmiş ve bu alanda kadın hareketinin başlamasına olanak sağlayan teori ve görüşlere genel olarak değinilmiştir. İkinci bölümde öncelikle kadının ve kadın bedeninin sanatta temsili sorununu anlamlandırmak için cinsiyet, toplumsal cinsiyet ve feminizm kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Ardından“Kadın Bedeninin Bilimsel Temsili”ana başlığında, bilimsel disiplinlerde toplumsal cinsiyet temelli yapı ve yöntemleri ortaya çıkarmak adına dikkat çekici görülen çalışmaların ön yargıları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Erkeklerin aksine kadınlar tarih boyunca kendilerini savunma mücadelesi vermişlerdir. Bu nedenle, kadınların tarihi bir mücadele tarihi olmuştur. Kadınların sanat tarihine katılımı da pek çok mücadeleyi içermektedir.“Kadınlar, Sanat ve Sanat Tarihi”ana başlığında sanat tarihinin oluşumunda etkili olan yaklaşımlar, kurumlar ve söylemler incelenmeye çalışılmıştır. İlerleyen kısımda“Sanat Tarihinde Kadının Görünürlüğü”alt başlığında kadınların eğitime erişimleri ve sanat tarihine katılım süreçlerine ilişkin ayrıntılar ve örnekler inceleme konusu olmuştur. Bu bağlamda“Sanatta Kadın Hareketi”alt başlığına yer verilmiş ve kadınların sanat alanında görünür olabilmek için ne tür mücadele yöntemleri geliştirdikleri incelenmeye çalışılmıştır. Kadın sanatçıların sanatsal pratiklerinin de bu mücadele yöntemleri ve eylemleri doğrultusunda nasıl geliştiğine ve değiştiğine değinilmiştir. Son olarak tüm bu yaklaşımlarla birlikte“Kadın Sanatçılar ve Bedenin Temsili”bölümünde kadın sanatçıların beden temsillerinden ve deneyimlerinden örnekler verilerek sonuca ulaşmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the introduction part of the thesis, the reasons why women did not take part in the field of art for a long time were given and the theories and views that allowed the women's movement to start in this field were mentioned in general. In the second part, firstly, the concepts of sex, gender and feminism were tried to be explained in order to make sense of the problem of representation of women and the female body in art. Then, in the main title of“Scientific Representation of the Female Body”, the prejudices of the studies that are considered remarkable in order to reveal gender-based structures and methods in scientific disciplines are tried to be revealed. Unlike men, women have struggled to defend themselves throughout history. Therefore, the history of women has been a history of struggle. The participation of women in art history also includes many struggles. In the main title of“Women, Art and Art History”, the approaches, institutions and discourses that were effective in the formation of art history were tried to be examined. In the following section, under the sub-title of“Women's Visibility in Art History”, details and examples regarding women's access to education and participation in art history have been the subject of analysis. In this context, the sub-title of“Women's Movement in Art”has been included and it has been tried to examine what kind of struggle methods women have developed in order to be visible in the field of art. It has been mentioned how the artistic practices of women artists have developed and changed in line with these struggle methods and actions. Finally, with all these approaches, in the“Women Artists and Representation of the Body”section, examples of body representations and experiences of female artists were given and tried to reach a conclusion.