Sosyal medyanın Z kuşağı üniversite öğrencilerinin ürün ve hizmet satın alma karar tercihi üzerindeki etkisi
The effect of social media on generation Z university students preference to purchase products and services
  1. Tez No: 782283
  2. Yazar: HEJA ECER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ KAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bilgisayarın hayatımıza girmesiyle birlikte günümüzde ihtiyaç haline gelen ve hayatımızın hemen her alanında kullanmamız gereken teknolojik bir cihaz haline gelmiştir. Bu muazzam teknolojik cihaz, süreç içerisinde bilgisayarları birbirine bağlayarak internet (genel ağ) adı verilen küresel iletişim ağını ortaya çıkarmıştır. Böylece internet, dünyanın ekonomik, sosyal, kültürel, teknolojik ve politik yapısı hakkında küresel iletişimi sağlayarak ülkelerin ve toplumların hızlı etkileşim ve bütünleşmesini sağlamıştır. Toplulukların birbirleriyle iletişim kurabilmeleri için internet ortamında çeşitli sosyal medya araçlarının üretilmesi ve yaygınlaştırılması önem kazanmıştır. Böylece küresel ölçekte insanlar arasında anlık ve etkili bir iletişim ortamı oluşturulmuştur. İnternetin küreselleşen dünyada yarattığı etkileşim ile önceki nesillere göre farklı davranış modellerinin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Sosyal medya, hızlı bir küreselleşme ortamı yaratarak Z kuşağının çoğunda aynı karakteristik özelliklerin oluşmasında ve benzer ihtiyaçların ortaya çıkmasında önemli rol oynamıştır. Bu nedenle Z kuşağı internet ve sosyal medya dünyasının içinde doğup büyüdüğü için diğer kuşaklara göre davranışsal olarak daha benzer özellikler göstermektedir. Bu kuşak, diğer kuşaklara göre sosyal medyada daha aktif kullanım göstermektedir. İnternet ile bütünleşen Z kuşağı, alışveriş yaparken hayatlarını kolaylaştıran teknolojik ürünleri tercih ediyor. Bu durum, pazarlama stratejilerinde farklı ihtiyaçları olan Z kuşağını, sosyal medyayı bir pazar alanı olarak gören çeşitli kişi, kurum ve kuruluşlar için stratejik bir hedef noktası haline getirmektedir. Bu çalışmada sosyal medyanın Z kuşağı tüketicilerinin satın alma davranışlarını nasıl etkilediği ölçülmeye çalışılmıştır (Cohen-Almagor, 2013).
Özet (Çeviri)
With the introduction of the computer into our lives, it has become a technological device that has become a necessity today and that we should use in almost every aspect of our lives. This enormous technological device has created a global communication network called the internet (public network) by connecting computers to each other in the process. Thus, the internet has enabled the rapid interaction and integration of countries and societies by providing global communication about the economic, social, cultural, technological and political structure of the world. It has gained importance to produce and disseminate various social media tools in the internet environment so that communities can communicate with each other. Thus, an instant and effective communication environment was created between people on a global scale. The interaction created by the internet in the globalizing world has paved the way for the formation of different behavioral models compared to previous generations. By creating a rapid globalization environment, social media has played an important role in the formation of the same characteristic features and the emergence of similar needs in most of the Z generation. For this reason, Generation Z has behaviorally similar characteristics compared to other generations, as they were born and raised in the world of internet and social media. This generation shows more active use of social media compared to other generations. Generation Z, which integrates with the internet, prefers technological products that make their lives easier while shopping. This situation makes the Z generation, which has different needs in marketing strategies, a strategic target point for various individuals, institutions and organizations that see social media as a market area. In this study, it has been tried to measure how social media affects the purchasing behavior of generation Z consumers (Cohen-Almagor, 2013).