Complex adaptive systems theory applied to virtual scientific collaborations: The case of DataONE
Sanal bilimsel işbirliklerine uygulanan karmaşık adaptif sistemler teorisi: DataONE örneği
- Tez No: 782284
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZİE ALLARD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Tennessee
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma, yer bilimleri verileri için bir siber altyapı geliştirmek için çok disiplinli, çok uluslu ve çok kurumlu bir sanal bilimsel işbirliği olan DataONE'ın ortaya çıkışının karmaşık uyarlanabilir sistemler perspektifinden araştırılmasıdır. Veriler, 15 yarı yapılandırılmış görüşme, üç adet 3 günlük toplantı ve 51 çevrimiçi anket gözlemlenerek oluşturulmuştur. Bu çalışmanın ana katkısı, bir karmaşıklık çerçevesinin geliştirilmesi ve bunun DataONE gibi bir projeye uygulanmasıdır. Bulgular, DataONE'nin karmaşık bir uyarlanabilir sistem gibi davrandığını ortaya koyuyor: kendi ve ortak hedeflerine ulaşmak için etkileşimde bulunan, uyum sağlayan ve birlikte gelişen çeşitli bireyler ve kurumlar; süreç boyunca DataONE'un hedefleriyle uyumlu yeni yapılar, ilişkiler ve ürünler ortaya çıkıyor. DataONE, önemli güçlü yönleri olan tehditlere karşı oldukça dayanıklıdır ve ortamına uyarlanabilir. Gücünü, çeşitlendirilmiş yapısından ve üyeler arasında sık etkileşime izin veren dengeli yönetim tarzından alır. Çalışma aynı zamanda PI(ler), yöneticiler ve fon sağlayan kurumlara karmaşık sistemlerin nasıl ele alınacağı konusunda fikir vermektedir. Multidisiplinerlik, kütüphane ve bilgi bilimleri ve iletişim çalışmaları ile ilgili ek sonuçlar da sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is the exploration of the emergence of DataONE, a multidisciplinary, multinational, and multi-institutional virtual scientific collaboration to develop a cyberinfrastructure for earth sciences data, from the complex adaptive systems perspective. Data is generated through conducting 15 semi-structured interviews, observing three 3-day meetings, and 51 online surveys. The main contribution of this study is the development of a complexity framework and its application to a project such as DataONE. The findings reveal that DataONE behaves like a complex adaptive system: various individuals and institutions interacting, adapting, and coevolving to achieve their own and common goals; during the process new structures, relationships, and products emerge that harmonize with DataONE's goals. DataONE is quite resilient to threats and adaptive to its environment, which are important strengths. The strength comes from its diversified structure and balanced management style that allows for frequent interaction among members. The study also offers insights to PI(s), managers, and funding institutions on how to treat complex systems. Additional results regarding multidisiplinarity, library and information sciences, and communication studies are presented as well.