COVID-19 sürecinde sağlık davranışını değiştirmek için sağlık iletişimi kampanyalarının kullanılması: Uganda ve Türkiye örneği
Using health communication campaigns to change health behavior during the COVID-19 pandemic: An example of Uganda and Turkey survey
  1. Tez No: 782320
  2. Yazar: RASHIDA TABINGWA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ARDIÇ ÇOBANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Medyanın son yıllarda sağlıkla ilgili bilgiyi daha geniş kitlelere ulaştırmak, sağlıkla ilgili davranış değişikliği oluşturmak ve insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla kullanımı artmıştır. Sağlık iletişimi, toplumların sağlığa ilişkin risklerin farkına varmasını sağlayan ve toplum sağlığını tehdit eden birçok konuda toplumu bilgilendirme amacı taşıyan önemli bir disiplindir. Bu çalışmada, 2019 yılı sonlarında başlayan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılarak küresel bir salgın haline gelen Covid-19 salgınını sürecinde Uganda ve Türkiye Sağlık Bakanlıklarının salgına yönelik olarak medyayı kullanımını ve sağlık iletişimi kampanyalarının insanların sağlık davranışı üzerine etkisinin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı Türkiye ve Uganda'da kamu tarafından yürütülen sağlık iletişimi faaliyetlerinin ve sağlık iletişim kampanyalarının insanların salgından korunmasında ve sağlıklı davranışlar geliştirmesindeki rolünü ortaya koymaktır. Bu amaçla her iki ülkede 18-75 yaş ve üstü bireylere yönelik bir online anket uygulanmış, böylece salgın sürecinde her iki ülkede insanların salgına yönelik sağlık davranışının değişiminde sağlık iletişimi faaliyetlerinin rolü, sağlık inanç modeli çerçevesinde ve Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Covid-19 Bilgilendirme Platformu https://covid19.saglik.gov.tr/ adresinde yayınlanmış olan medya içerikleri (video film, radyo spotu, billboard vb.) ile Uganda Sağlık Bakanlığı Kampanyası olan“Tonsemberera”kapsamında hazırlanan ve https://www.health.go.ug/covid/project/tonsembelela-logos/ kampanya sayfasında yer alan kampanya içerikleri bağlamında ortaya konulmuştur. Bu kapsamda, öncelikle sağlık iletişimine yönelik bir kavramsal çerçeve sunulmuş, ardından Covid-19 sürecinde her iki ülkede sağlık iletişimi faaliyetleri ve sağlık iletişimi faaliyetlerinin insanların sağlıkla ilgili bilgi, davranış ve farkındalık düzeylerine etkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of media has increased in order to convey health-related information to wider masses, to create health-related behavior change and to inform people about their health. The media has been frequently used in campaigns organized during epidemics, as well as on topics such as tobacco use, prevention of heart diseases, alcohol and drug use, cancer screening and prevention, sexual behavior and accidents. For example, during the outbreak of SARS (severe acute respiratory syndrome) in 2009 and MERS (Middle East Respiratory Syndrome) in 2012, the media provided tools for informing the public about the outbreak, contact tracing, disease prevention, and isolation of exposed individuals. The media has been used to cover the rapid spread of infectious diseases and self-control. This study aims to comparatively examine the use of media and health communication campaigns of Uganda and Turkey Ministries of Health regarding the epidemic during the Covid-19 epidemic, which started at the end of 2019 and spread all over the world in a short time. The Uganda Ministry of Health Tonsemberera Campaign page https://www.health.go.ug/covid/project/tonsembelela-logos/with the media contents (video film, radio spot, billboard, etc.) prepared by the Covid-19 Information Platform and those prepared by the Ministry of Health of Turkey and published at https://covid19.saglik.gov.tr/ website will be examined with qualitative content analysis and semiotic analysis. In addition, an online survey will be conducted in Uganda and Turkey in order to reveal the effect of media use by relevant public institutions and health communication campaigns on people's health behaviors during the Covid-19 epidemic process.