The effect of geopolymer SIFCON properties of recycling aggregates
  1. Tez No: 782333
  2. Yazar: TEVFİK HAKAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN YAVUZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
En son oluşturulan inşaat malzemelerinden biri olan bulamaç sızdırılmış lif takviyeli beton veya kompozit (SIFCON), daha fazla lif içeriğine sahip benzersiz bir yüksek performanslı lif takviyeli beton türü olarak görülebilir. Bu çalışma, sürdürülebilir öğütülmüş yüksek fırın cürufu (YFC)/uçucu kül (UK) tek bileşenli alkali aktif bulamaç sızmış lif kompozitlerin (SIFCON) basınç dayanımı, kuru birim ağırlık, eğilme dayanımı, gözeneklilik, kapilerite ve su emme açısından çeşitli geri dönüştürülmüş agregalarla karıştırılmış ve yüksek sıcaklıklarda (200; 400; 600 ve 800℃) ve donma-çözülme 40; 80 ve 120 D-Ç döngüsü döngülerinde etkinliğini araştırmıştır. %5, %10 ve %15'lik çeşitli çelik lif oranları ile 80℃'de 6; 24 ve 48 saat ısıl kürlenir. Dokuzu %100 cüruf ve diğer dokuzu %50 cüruf ve %50 UK olmak üzere toplam on sekiz SIFCON karışımı üretilmiştir. SIFCON karışımlarının üretiminde silis kumu (SK), geri dönüşümlü beton kumu (ABK) geri dönüşümlü tuğla kumu (ATK) geri dönüşümlü seramik kumu (ASK) olmak üzere dört farklı agrega kullanılmıştır. Sonuçlar, 24 saat ısıl kürlenen B25L15 karışımının tüm karışımlar arasında sırasıyla 7; 28 ve 91 günde sırasıyla 68,49 MPa, 74,53 MPa ve 79,93 MPa ile en yüksek basınç dayanımlarına sahip olduğunu gösterdi. Sonuçlar ayrıca, %100 YFC ve %50 UK içeren karışımların 6 saat süreyle ısıyla sertleştirildiğini, yüksek sıcaklık ve D-Ç döngülerine karşı en iyi basınç dayanımı direncini gösterdiğini gösterdi. En yüksek eğilme tokluğu, 6 saat boyunca ısıyla kürlenen T50L15 karışımı için de değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
One of the most recently created building materials, slurry infiltrated lif reinforced Beton or composite (SIFCON), can be viewed as a unique kind of high performance lif reinforced Beton with a greater lif content. This study presents the findings of an experimental investigation that aims to clarify the mechanical performance, flexural toughness, durability and microstructure of sustainable ground blast furnace slag/fly ash one-part alkali activated slurry infiltrated lif composites (SIFCON) with various recycled sands in terms of compreSKive strength, dry unit weight, flexural strength, porosity, sorptivity and water absorption and investigate its effectiveness at high temperatures (200; 400; 600 and 800℃) and freeze-thaw cycles (40; 80; 120 F-T cycles) with various steel lif ratios of 5%, 10%, and 15% heat cured for 6; 24 and 48 hours at 80℃. A total of eighteen SIFCON mixtures were generated, nine of which were 100 % slag, and the other nine mixtures were 50% slag and 50% UK. In the production of SIFCON mixtures, four different aggregates consisting of silica sand (SK), recycled Beton sand (ABK) recycled Tuğla sand (ATK) recycled Seramik sand (ASK) were used. The results showed that 24 h heat-cured B25L15 mixture had the greatest compreSKive strengths of 68,49 MPa, 74,53 MPa and 79,93 MPa at 7; 28; and 91 days, reSAectively among all mixtures. The results also indicated that the mixtures containing 100% GFBS and 50%UK heat cured for 6 h demonstrated the best compreSKive strength resistance to elevated temperature and F-T cycles. The greatest flexural toughness was also assessed for the mixture T50L15 heat-cured for 6 hour.