Visual aids for interpreting predictive probability distributions obtained from Bayesian network models
Bayes ağ modelinden elde edilen tahmin olasılık dağılımlarının görsel yardımcılar aracılığı ile yorumlanması
- Tez No: 782338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS YET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Olasılıksal programlama ile geliştirilmiş karar destek modellerindeki tahminler, doğaları gereği karmaşıktır. Bu karmaşıklığın anlaşılır olması önemlidir ve görseller riski anlamada yardımcı olmaktadır. Hangi görselin en etkili olacağı ise konudan konuya çeşitlilik göstermektedir. Etkili bir karar destek için, karar vericilerin tahmin edilen riski ve bu riskin hata payını doğru yorumlaması gerekmektedir. Risk sunumu ve model doğruluğun iletişimi için çeşitli görseller mevcuttur. Fakat bu görsellerin olasılıksal tahmin modellerindeki etkinliği incelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı, sağlık alanında risk tahmini ve karar destek sunan olasılıksal modellerin tahminlerinin ve performanslarının sunumu için çeşitli grafiksel araçların etkinliğinin incelenmesidir. Çalışmamızda sağlık alanında karar destek için önceden geliştirilmiş Travmaya Bağlı Koagülopati tahmini yapan bir olasılıksal model kullanılacaktır. Bu rahatsızlık, travmatik yaralanan hastanın kanının pıhtılaşmamasıyla ilgili patofizyolojik bir durumdur. Bu rahatsızlığın tahmini, doktorların bu durumu önceden belirlemesi ve tedavi için önden hazırlık yapması için destek sağlayacaktır. Çalışmanın sonucu, katılımcıların risk anlayışlarının ve model performans değerlendirmelerinin, farklı risk seviyelerinde kullanılan görsel yardımdan etkilendiğini göstermektedir. Sonuçlar ayrıca, katılımcıların model tahmini için görsel yardım tercihlerinde farklılık olmadığını, model performansı için en çok tercih edilen görsel yardımın simge dizisi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Communicating uncertainty is a challenging task. Personal differences such as culture, cognitive load and even feelings of the user can impact the interpretation of an uncertain situation. Decision support models such as Bayesian networks can aid dealing with uncertainty. However, the outputs of these models are probability distributions, their interpretation can be challenging and visualisations can help with this task. The aim of the study is to investigate how effective visual aids communicating BN predictions are and users preferences regarding these visual aids. Model's prediction and performance are needed to communicate BN predictions. Hence, in this study both model's prediction and performance are investigated. BN model that has been developed to make predictions on a medical condition namely, Trauma Induced Coagulopathy (TIC BN) are used as a case study (Perkins et al., 2020). Our results show that participants' risk understanding and their model performance evaluations are affected by the visual aid used at different risk levels. Results also reveal that while participants' visual aid preferences for model's prediction did not differ, the most preferred visual aid for model's performance is icon array.