Yapılarda çelik çapraz ve betonarme perde kullanımının deprem performansına etkilerinin irdelenmesi
Investigation of the effects of using steel cross and reinforced concrete shears earthquake performance in buildings
- Tez No: 782337
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ülkemiz geçmişte çok sayıda deprem geçirmiş ve bu yapıların büyük bir çoğunluğu deprem bölgesinde olduğu için gelecekte de depremlerle karşılaşmamız muhtemeldir. Geçmişte meydana gelen depremlerde birçok can ve mal kayıplarımız olmuştur. Oluşan bu depremlerde can ve mal kayıplarının azaltılması için depreme dayanıklı yapıların geliştirilmesi ve bu konuda farklı yöntemlerle daha fazla çalışmalar yapılması gerekmektedir. Depreme dayanıklı yapı tasarımında betonarme perdeler kullanılırken çelik çapraz elemanların kullanımı çok fazla görülmemektedir. Projelendirme ve uygulamada bilinirliği daha fazla olan betonarme perdeler çoğunlukla kullanılmaktadır. Çelik malzemesi yapılarımızda uzun zamandır kullanılmaktadır ve yenilikçi yaklaşımla farklı yöntemler geliştirilmektedir. Çalışmada betonarme kolon ve kirişler kullanılarak simetrik bir yapı tasarlanmıştır. Tasarlanan bu yapıya en dış aksına betonarme perdeler eklenerek ikinci bir model oluşturulmuştur. Aynı betonarme perdeler bir iç aksa alınmış ve üçüncü bir model oluşturulmuştur. İkinci oluşturulan modeldeki betonarme perdeler çelik çapraz ile değiştirilerek dördüncü model oluşturulmuştur. Sonrasında dördüncü modeldeki çelik çaprazlar bir iç aksa alınıp beşinci model oluşturulup iki farklı deprem yöntemine göre analizleri yapılmıştır. Analizler güvenilirliği uluslararası güvenilirliği kabul görmüş ve akademik çalışmalarda çoğunlukla kullanılan SAP2000 programında modellenmiş olup Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018)'ne uygun olarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The majority of the buildings in Türkiye are in the earthquake zone that faced many earthquakes and it is likely to encounter earthquakes in the future. Earthquakes cost many lives and property in the past. In order to reduce the loss of life and property in these earthquakes, it is necessary to develop earthquake-resistant structures and to carry out more studies with different methods in this regard. While reinforced concrete shear walls are used in designs, the use of steel cross members is not seen much. Reinforced concrete shear walls are mostly used in project design and applications. Steel material has been used in our structures for a long time and different methods are being developed with an innovative approach. In the study, a symmetrical structure was designed by using reinforced concrete columns and beams. A second model was created by adding reinforced concrete shear walls to the outermost axis of this designed structure. The same reinforced concrete shear walls were taken to an inner axle and a third model was created. The fourth model was created by using steel cross instead of reinforced concrete shear walls in the second model. Afterwards, the steel cross in the fourth model were taken to an inner axle and the fifth model was created, and then analyzes were made according to two different earthquake methods. The analyzes were modeled in the SAP2000 program, which is internationally trusted and common in academic, and was designed in accordance with the Turkish Building Earthquake Code.