The impact of demographic characteristics on digital trust
Demografik özelliklerin dijital güven üzerindeki etkisi
- Tez No: 782360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİP TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Güven, insan yaşamının hemen her alanında önemli bir rol oynayan ve insanların yaşamlarını etkileyen bir faktördür. Teknolojik yeniliklerle birlikte çevrimiçi ortamlarda da önem kazanmıştır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı demografik özelliklerin özellikle yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, şehir büyüklüğü ve gurbetçi olmanın dijital güven üzerindeki etkisini incelemektedir. Ayrıca bu çalışma, On Maddelik Kişilik Envanteri kullanılarak ölçülen kişilik ile dijital güven düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. e-Güven Anketi, dijital güven düzeyini ölçmek için kullanılmakta ve teknoloji, insan ve süreç olmak üzere üç seviye altında on bileşen içermektedir. Bu çalışmada 36 farklı ülkeden 5329 katılımcı çevrimiçi anketi doldurdu. 2189'u kadın, 2670'i erkek ve 470'i kendini LGBT-Q olarak tanımlamıştır. MANOVA'nın parametrik olmayan bir alternatifi olan Munzel-Bruner analizi, her bir demografik özellik ve dijital güven bileşenleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, şehir büyüklüğü ve gurbetçi olmanın dijital güveni etkileyen faktörler olduğunu ortaya koymuştur. Ek olarak, Spearman korelasyon katsayısı, dışadönüklük, uyumluluk, vicdanlılık, duygusal istikrar ve deneyime açıklık olmak üzere beş kişilik boyutunun dijital güven ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Trust plays an important role in human life nearly in every area and it is an affecting factor in people's lives. With the technological innovation, it also gained importance in online environments. Therefore, the purpose of this study is to examine the impact of demographic characteristics, especially age, gender, civil status, education level, city size and being expatriate on digital trust. Also, this study is purposed to explore the relationship between personality which is measured by using Ten Item Personality Inventory and level of digital trust. e-Trust Survey is used to measure the level of digital trust and it includes ten components under three levels which are technology, people, and process. In this study, 5329 participants from 36 different countries filled out the online questionnaire. 2189 of them female, 2670 of them male and 470 of them described themselves as LGBT-Q. Munzel-Bruner analysis which is non-parametric alternative of MANOVA was conducted on the components of digital trust across each demographic information. Results revealed that age, gender, civil status, education level, city size and being expatriate are affecting factors on digital trust. Additionally, Spearman's correlation coefficient revealed that five personality dimensions were correlated with digital trust.