Ağızdan ağıza pazarlamanın tüketime etkisi: Rusya pazarı örneği
  1. Tez No: 660944
  2. Yazar: BABAJAN KARAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gösterişçi tüketim, sosyoekonomik açıdan her toplumda bireylerin tüketici kimliklerini ve toplumsal statülerini, tükettikleri ürünler ve hizmetler aracılığıyla sergilemelerini mümkün kılmaktadır. Kapitalist sistemin bir yansıması olan bu tüketim türü dijital dünyanın gelişmesi ve büyümesiyle de gün geçtikçe toplumlarda yaygınlaşmaktadır. Teknoloji ve iletişimde yaşanan gelişmelerle tüketicilerin istek ve ihtiyaçları değişmekte ve farklılaşmaktadır. Pazarlama tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarının karşılanmasına dayanmaktadır ancak geleneksel pazarlama yöntemleri artık tüketicilerin beklentilerini belirleyerek tüketicilerin isteklerinin giderilmesinde yetersiz kalmaktadır. Gün geçtikçe alternatiflerin fazlalaşması, kitle iletişim araçlarına olan güvenin azalması gibi nedenler tüketicilerin kafa karışıklığı yaşaması sonucunu doğurmakta ve tüketiciler karar verme sürecinde zorlanmaktadır. Tüketiciler bu karışıklıktan ve zorluluktan kurtulmak için farklı yollara yönelmişlerdir. Ağızdan ağıza pazarlama son derece güvenilir bir pazarlama yöntemi olduğu için, işletmeler ağızdan ağıza pazarlamayı tüketicilere ulaşmak için giderek daha fazla kullanmaktadır. Çalışmada, ağızdan ağıza pazarlamanın gösterişçi tüketim üzerindeki etkisi araştırılmış ve bu kavramın tüketim toplumundaki yeri incelenmiştir. Gösterişçi tüketim üzerine teorik çalışmalar, gösterişçi tüketimi yaygınlaştıran faktörler, gösterişçi tüketim ve yabancılaşma, gençler ve gösterişçi tüketim arasındaki ilişki de bu tezin araştırma konularından bazılarıdır. Çalışmanın uygulamalı kısmında Rusya pazarındaki 442 katılımcıya anket yapılmıştır ve bu katılımcıların demografik özellikleri üzerinden ağızdan ağıza pazarlamanın gösterişçi tüketim üzerinde etkisi olup olmadığı irdelemiştir. Bu çalışmada Rus tüketicisi üzerinde ağızdan ağıza pazarlamanın gösterişçi tüketim üzerindeki rolü araştırılmıştır. Bu amaçla Rusça bir anket formu hazırlanmıştır ve ağızdan ağıza pazarlamanın gösterişçi tüketim üzerine etkisi hakkında görüşleri alınarak bilgi toplanmıştır ve bu bilgiler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda ve çalışmanın hipotezleri doğrultusunda ağızdan ağıza pazarlamanın gösterişçi tüketim üzerinde etkisi kabul edilmiştir ve belirlediğimiz hipotezlerimizin biri hariç tümü kabul görmüştür.
Özet (Çeviri)
Conspicuous consumption, in a very socio-economically classified society, it permits people to show their consumer identities and social status through the product and services they consume. With this study, it is been seen among the explanations of alternative within the literature of the showy consumer product that are wide used these days are examined social motives in a very thanks to have an effect on the society. it is an oftentimes determined state of affairs among sure teams {that people|that folks|that individuals} use flashy luxury product as a way of causation messages to different individuals. Consumption during this context, it functions as a social communication tool. The demands and also the wants of shoppers is varied with the progress of technology and communication. The marketing depends on meeting of that demands and also the wants, but traditional marketing techniques are inadequate to outline consumer's expectations and satisfy that demands from now on. Day by day, reasons comparable to having more choices and decreasing trust to mass circulation media lead to consumer's confusion, and that they have issue method in creating a choice. The shoppers incline alternative ways to induce disembarrass and issue of this confusion. Word of mouth marketing may be an idea whose reliableness is high starting to be used to a fault by the shoppers and also the corporations that aim to achieve the costumers. In this study, the impact of word of mouth marketing on showy consumption was investigated and its place in shopper society, theoretical studies on showy consumption, the factors that build showy consumption widespread, the link between showy consumption and alienation, youth and showy consumption.In the applied a part of the study, a form consisting of 442 participants was conducted, and through word of mouth marketing demographic characteristics of the participants to look at whether or not the result on use of goods and services. The aim of this examine is to expose the role of the impact of phrase of mouth marketing on showy consumption way to the participants. For this purpose, a questionnaire become prepared, and the opinions of the respondents approximately the impact of phrase of mouth marketing on showy consumption have been gathered and this records became analyzed with SPSS facts program. The effects of the evaluation and phrase of mouth advertising and marketing consistent with the speculation of the observe on the effect of conspicuous intake has been adopted and all however one of the hypotheses we have determined has been accepted.