Primer ve sekonder glioblastomaların metabolomik yaklaşımla incelenmesi
Examination of primary and secondary glioblastomas with a metabolomic approach
  1. Tez No: 782384
  2. Yazar: MEVLÜT ÖZGÜR TAŞKAPILIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY LAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
daha sonra doldurulacakGlioblastom erişkin çağda görülen en sık beyin tümörüdür. Tüm tedavilere rağmen ortalama sağ kalım 15 ay civarındadır. Glioblastom farklı genetik yollarla gelişen primer ve sekonder alt türleri içerir. Bu çalışmada morfolojik olarak aynı olan ancak genetik olarak son derece farklı olan primer ve sekonder glioblastomlu hastalardan elde edilen doku örneklerinde bu tümörlerin gelişime ışık tutabilecek metabolomikleri tespit ederek, kişiye özel tedavilerin planlanması ve tedaviye alınacak yanıtın rekürrens olmadan değerlendirilmesi amaçlandı. 6 adet normal, 37 adet primer gliomblastom, 10 sekonder glioblastom ve 5 adet düşük evreli tümör dokusu Q-TOF LC/MS ile incelendi. Glioblastomlarda lipid mediatör olan prostaglandinler (PG'ler), tromboksanlar (TX'lar), lökotrienler (LT'ler), lipoksinlerden (LX'ler) oluşan eikozanoidlerin artışı ile ilişkili metabolitler izlendi. Safra asitleri ve metabolitlerinin glioblastomlarda arttığı saptandı. C21 steroid sentez artışı, C21, C19 ve C18 steroid metabolizmasının yavaşlaması gösterildi. Sekonder glioblastomalarda daha fazla olmak üzere tüm glioblastomalarda alfa-Tokotrienolün arttığı saptandı. Glioblastomlarda sağ kalımı uzatabilmek için eikozanoid, steroid, kolesterol, safra asitleri ve sentez yolakları ile ilgili hedeflenmiş ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. tır
Özet (Çeviri)
daha sonra doldurulacaktıGlioblastoma is the most common brain tumor in adults. Despite all treatments, the average survival is around 15 months. Glioblastoma includes primary and secondary subtypes that develop by different genetic pathways. In this study, it was aimed to determine the metabolomics that can shed light on the development of these tumors in tissue samples obtained from patients with primary and secondary glioblastoma, who are morphologically the same but genetically extremely different, to plan personalized treatments and to evaluate the response to treatment without recurrence. 6 normal, 37 primary glioblastoma, 10 secondary glioblastoma and 5 low-grade tumor tissues were analyzed by Q-TOF LC/MS. Metabolites associated with the increase of eicosanoids consisting of lipid mediators prostaglandins (PGs), thromboxanes (TXs), leukotrienes (LTs), lipoxins (LXs) were observed in glioblastomas. Bile acids and their metabolites were found to be increased in glioblastomas. C21 steroid synthesis increased, C21, C19 and C18 steroid metabolism down regulated. Alpha-Tocotrienol was found to be increased in all glioblastomas, especially in secondary glioblastomas. In order to prolong survival in glioblastomas, targeted further studies on eicosanoid, steroid, cholesterol, bile acids and synthesis pathways are needed.r