Ti'un Ni55Fe18Ga27 alaşımı üzerine etkisi
Effect of Tİ on alloys Ni55Fe18Ga27
  1. Tez No: 782385
  2. Yazar: MEHMET ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜNGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Ti elementinin Ni-37.79Ga-14.46Fe alaşımlarının morfolojik, termal, mekanik ve manyetik özellikler üzerine yaptığı etki araştırıldı. Alaşımların fiziksel karakterizasyonu için; taramalı elektron mikroskobu (SEM), vickers mikro sertlik, basma testi, diferansiyel tarama kalorimetrisi (DSC), titreşimli numune manyetometre (VSM) ve mössbauer spektrometrisi kullanıldı. DSC sonuçlarına göre 0-600 οC aralığında bir faz geçişi gözlenmedi. Ti miktarının artması ile vickers sertliğinin azaldığı tespit edildi. Alaşımların Mössbauer spektrumları 2 ikili ve 1 altılıdan oluşmuştur. Mössbauer sonuçlarına göre Ti miktarının artması ile izomer kayma değeri değişmediği bununla birlikte çekirdeğin kubik simetrisinin bozulduğu ve paramanyetik faz miktarının arttığı belirlendi. Ti artması ile mekanik özelliklerin azaldığı basma testleri ile belirlenmiştir. Sünekliği en büyük alaşım Ni-15.29Fe-37.26Ga-0.53Ti olarak tespit edilmiştir. Alaşımlarda Ti miktarının artması ile MS, Mr ve HC değerinin azaldığı oda sıcaklığında alınan Manyetizasyon eğrileri ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Ti element on the morphological, thermal mechanical and magnetic properties of Ni-37.79Ga-14.46Fe alloys were investigated. For the physical characterization of alloys; Scanning electron microscopy (SEM), Vickers micro hardness, differintial scanning calorimetry (DSC), vibrating sample magnetometer (VSM) and mösbauer spectrometry were used. According to DSC results, no phase transition was observed in the 0-600 οC range. It was determined that the vickers hardness decreased with the increase of Ti amount. The Mössbauer spectra of the alloys composed of 2 doublet and 1 sextet. Acording to Mössbauer results, it was determined that the isomer shift values did not change with the increase of Ti amount, howewer, the cubic symetry of the nucleus is disordered and amount of paramagnetic phase increased with increased Ti amount. It was determined by compression tests that the mechanical properties decreased with the increase of Ti. The alloy with the greatest ductility was determined as Ni-15.29Fe-37.26Ga-0.53Ti. It was determined by magnetization curves obtained at room temperature that the Ms, Mr and Hc values decreased with the increase of Ti amount in the alloys.