XVIII. ve XIX. yüzyılda İngiltere ve Fransa'nın Mısır'da egemenlk mücadelesi
The struggle between France and Britain for Egypt in XVIII. and XIX. centuries
  1. Tez No: 782405
  2. Yazar: ZEYNEP NİHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Roma'nın yıkılışından sonra doğu ve batı arasındaki bağlantıyı tekrar kuran İslam uygarlığı Akdeniz'de, Avrupa ile aynı uygarlık çevresinde, yaşamış olmasına rağmen Mısır'ın işgali ile birlikte doğu-batı veya Hıristiyanlık ve Müslümanlık arasındaki ilişkiler 18. ve 19. yüzyıl oryantalizm düşüncesinin öngördüğü karşıtlık bağlamında ele alınmaya başlanmıştır. 15. yüzyılın sınırlı imkânları içerisinde devam ettirilen ekonomik ilişkilerin mahiyeti, deniz aşırı coğrafyalara yeni ulaşım imkânlarının keşfi ile son derece değişmiştir. 17. yüzyılın ortalarına doğru din savaşlarını ardında bırakan Avrupa siyaseti, tek bir hegemonik gücün kendisinden görece daha küçük olan devletlere hükmettiği hiyerarşik yapılı görünümünden tek bir başat gücün sistemde dengenin dengeleyicisi rolünü üstlendiği bir yapıya doğru evrilmiştir. 1648 Westphalia'dan 1815'e Waterloo Savaşı'nda Napolyon'un ordularının yenilmesine kadar devam eden Fransa'nın bir dünya hegemonyası kurma yönündeki girişimleri, İngiltere başta olmak üzere diğer güçlerin karşı direncini beraberinde getirmiştir. İngiltere ve Fransa arasında Avrupa Kıtasının hâkimiyetini ele geçirme ve sömürge elde etme yarışı, bu iki büyük Avrupa gücünün birbirine rakip olma durumunu ortaya çıkarmıştır. Yedi Yıl Savaşları'nda (1756-1763) Fransa'nın Kuzey Amerika ve Hindistan'daki sömürgelerini İngiltere karşısında kaybetmesi, Osmanlı yönetimi altında stratejik öneme sahip olan Mısır'ı ve dolayısıyla Osmanlı İmparatorluğu'nun Akdeniz'deki hâkimiyetini tehdit eden önemli bir gelişme ve dönüm noktası olmuştur. Mısır'ın işgali, Fransa tarafından 1648'den 1763'e kadar elinde tutmaya çalıştığı küresel üstünlüğü yeniden ele geçirme ve devam ettirmenin yollarından biri olarak görülmüş ve bu doğrultuda İngiltere'nin Doğu Akdeniz'deki çıkarlarına darbe vurulması ve Hindistan ticareti ile bağlantısının kesilmesi hedeflenerek Mısır 1798'de Fransa tarafından işgal edilmiştir. Antik dönemlerden bu yana Doğu ve Batı medeniyetleri arasındaki etkileşim sürecinin daima merkezinde yer alan Akdeniz, coğrafi keşifler çağında görece önemini kaybetse de Napolyon'un 1798'de Mısır'ı işgal etmesiyle dönemin küresel güçleri arasında süregelen rekabette tekrar stratejik açıdan önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Islamic civilization, which re-established the connection between east and west after the fall of Rome, existed together in the Mediterranean, in the same civilization environment with Europe, after the invasion of Egypt, the relations between East and West or Christianity and Islam, began to be addressed in the context of the opposition envisaged by 18th and 19th century orientalist thought. The structure of economic relations in the 15th century changed extremely after new routes of transportation to overseas territories were discovered. After European politics left religious conflicts behind in the mid-17th century, it changed into a structure, called the balance of power which only one power was the balancer of the balance from the hierarchical configuration which only one hegemonic power ruled over states relatively smaller than itself. The efforts of maintaining France's supremacy in world politics led to resistance from the other powers, especially The Great Britain, from Westphalia (1648) to the Battle of Waterloo in 1815, in which the Napoleonic armies were defeated by the coalition powers. The struggle between The Great Britain and France for supremacy in Europe and the acqusition of colonies throughout the world led to the confrontation of the two great European powers. The loss of its colonies in North America and India to Britain in the Seven Years' War was a significant development and a turning point that challenged both Egypt, which had strategic importance under Ottoman rule, and the Ottoman Empire's dominance in the Mediterranean. The invasion of Egypt was seen as one of the ways to maintain and acquire the global dominance that France sought from 1648 to 1763. In this regard, Egypt was invaded by France to undermine Britain's interests in the Mediterranean and to cut off the connection with Indian trade in 1798. Although the Mediterranean which had always been at the center of interaction between the civizilations of East and West since the ancient times, it lost its importance in the Age of Discoveries, its stragetic importance was again recognized by the world after Napoleon's invasion of Egypt in 1798.